Článek
Sídliště 9. května je vzdušnou čarou 20 kilometrů z Václavského náměstí v Praze. Málokterý Pražák o něm slyšel a obvykle nepomůže, ani když se připomene, že zabírá jihovýchodní část katastru kladenské čtvrti Kročehlavy. Nikdo tam nejezdí, aby obdivoval dlouhé řady paneláků, které při rekonstrukcích dostávají nový nátěr ostrých barev.
V každých středočeských volbách však platí prověřené pravidlo: Kdo získá přízeň voličů na sídlišti 9. května v Kročehlavech s jeho 27 tisíci obyvateli, ten se stane pánem 70tisícového Kladna, a kdo je nejsilnější na Kladensku, tomu bude patřit celý kraj.
Z pohledu Prahy tak může být Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) neúnosnou hejtmankou, kterou přinejmenším v širokém pásu středočeských satelitů hlavního města bude volit málokdo. Hejtmanka však volby prohraje, jen pokud přestane fungovat efekt Kročehlavy.
Význam sídliště v Kročehlavech předvedly minulé volby do Sněmovny. V jeho 20 volebních okrscích získalo ANO 32,9 procenta hlasů, o pět procent víc než ve zbytku okresního města, do kterého se přitom počítají i menší sídliště Sítná a Rozdělov. Celkový kladenský výsledek tak vytáhlo přes 30 procent.
Kročehlavy jsou sice největší středočeskou sbírkou paneláků, nejsou však jediné a například v hlavním neratovickém sídlišti byl výsledek ANO ještě o pět procent lepší. Také díky Kladnu a Neratovicím vyhrálo ANO v celém kraji s bilancí 28,7 procenta.
Podobně se i v jiných krajích rozhodne o hlavním tématu voleb, tedy osudu Babišova hnutí, mezi paneláky. Ať už se sídliště jmenuje Povel, Skvrňany, Vltava, nebo Ostrava-jih.
Ze satelitů na sídliště
Cesta Babišova hnutí za epochálním vítězstvím roku 2017 začala v jiných částech českých měst. Ve volbách do Sněmovny v roce 2013 získala vycházející politická hvězda jménem ANO největší podporu od lidí převážně středního stavu, kteří měli co ztratit.
Mimořádnou podporu měla u těch, kdo si postavili domky za městem a v časech krize se obávali, že nesplatí hypotéku. Případně u obyvatel ze starší zástavby, kteří neměli na opravy a trpěli přibývající automobilovou dopravou v okolí.
Stejné pravidlo platilo ještě v komunálních volbách roku 2014. Avšak už v té době bylo v některých městech v čele s Prahou vidět, že Babišův marketing uspěl při získávání tradičně protestních hlasů na sídlištích.
Ještě při krajských volbách v roce 2016 se na sídlištích udrželi tradiční patroni zranitelných společenských skupin, ideologické strany ČSSD a KSČM. Bylo však už vidět, že svou hru ztrácejí. Ve velkých volbách roku 2017 přišli o většinu příznivců z Kročehlav i ostatních sídlišť v celé zemi.
Nebezpečí s černou vlajkou
Suverenitu v panelových čtvrtích proměnili Babišovi lidé ještě předloni ve vítězství v komunálních volbách ve většině velkých měst v Čechách i na Moravě. Při boji o krajská zastupitelstva by stačilo, kdyby se stejný příběh opakoval.
Komunální volby roku 2018 však odhalily i nebezpečí.
ANO ztratilo volby v hlavním městě, které jsou rovnocenné krajským soubojům. Babišův kandidát mohl vyhrát v Olomouci díky podpoře sídlišť s ještě větším rozdílem než čtyři roky předtím, v Českých Budějovicích zlepšení na sídlištích aspoň vyrovnalo propad v jiných čtvrtích, ovšem v hlavním městě ztratilo ANO na některých sídlištích víc, než by odpovídalo pražskému průměru.
Byla za tím snaha Pražanů vytrestat Babiše, proto se také volební účast zlepšila o devět procent. Především však lidé z paneláků našli nové patrony, v první řadě Piráty a regionální stranu Praha sobě, v mladších sídlištích ještě Okamurovo hnutí SPD.
Při letošních krajských volbách chybějí věrohodné průzkumy. Průběh hlasování ještě zdramatizuje pandemie covidu, například může snížit účast.
Stejně pravděpodobné proto jsou stále dvě možnosti: buď ANO využije silnou pozici na sídlištích ke krajskému triumfu, anebo mezi paneláky začne jeho ústup ze slávy v celé zemi.
Víc o tom vědí v početných pizzeriích a pivnicích sídliště 9. května v Kročehlavech.