Článek
Ročního samce se sedmiletou samicí nejprve seznamovala v zázemí. Nyní už společně obývají průchozí Voliéru Papua. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
„Spojení samice s novým partnerem proběhlo bez komplikací. Věříme, že spolu vytvoří harmonický pár a v budoucnu se začnou i rozmnožovat. Dospělosti dosahují korunáči již okolo patnáctého měsíce, takže v průběhu příštího roku bychom se mohli dočkat prvních mláďat,“ uvedla Nováková.
Korunáč Sclaterův obývá suché i rozvodněné dešťové pralesy v nížinách i podhůří na jihu ostrova Papua. „Tito největší holubi světa dosahují délky až 75 centimetrů a hmotnosti i přes 2,5 kilogramu. Jejich nejvýraznějším znakem je vysoká řada peří, která se táhne po hlavě od čela až po týl a tvoří výraznou plochou korunu, která dala těmto ptákům i český název,“ uvedla Nováková.
Korunáč Sclaterův žije v malých skupinách tvořených třemi až sedmi ptáky. Chováním připomíná spíše hrabavé ptáky, protože většinu dne tráví na zemi, kde sbírá spadané plody. Na večer však vylétá hřadovat vysoko do korun stromů, kde také hnízdí. Samice snáší jedno vejce.
V Červeném seznamu je korunáč Sclaterův zařazen v kategorii blízko ohrožení. Domorodí obyvatelé ho lovili kvůli masu a ceněno bylo i jeho barevné peří. Současně je ohrožen i úbytkem přirozeného prostředí. Podle odhadů čítá volně žijící populace 10.000 až 15.000 dospělých jedinců.