Článek
OSN tento týden zveřejnila zprávu, která shrnuje předpokládaný vývoj světové populace. Podle jejích závěrů předežene Indie Čínu v počtu obyvatel kolem roku 2027. Zhruba v roce 2050, kdy Nigérie pravděpodobně předběhne Spojené státy, se tak nejspíš změní i třetí nejlidnatější stát světa.
Kromě vývoje počtu obyvatel sleduje zpráva OSN také složení populace a upozorňuje na stále stárnoucí populaci po celém světě. Uvědomit si převahu starších lidí je podle autorů zprávy důležité pro udržitelný rozvoj. Riziko v takovém případě spočívá především v nižším počtu pracujících, kteří vychází na jednoho člověka v důchodu. V roce 2050 by to v Evropě podle očekávání mělo být méně než dva pracující lidé na jednoho důchodce. Dnes jsou to v Evropě tři pracující na jednoho penzistu.
Čína a Indie patří k nejlidnatějším státům. Dohromady jsou domovem pro 37 % světové populace, která dosahuje více než 7,5 miliardy. Čína má 1,4 miliardy obyvatel, v Indii žije 1,3 miliardy lidí.
Nejlidnatější Čína patří podle informací OSN k 55 zemím, kterým do roku 2050 poklesne populace nejméně o jedno procento. V případě Číny by mělo ubýt dokonce 2,2 % obyvatel, což je téměř 31,5 milionu lidí. Populace v Indii by se v roce 2050 mohla naopak zvýšit až na půl druhé miliardy.
Dosud třetí nejlidnatější stát – Spojené státy – v této pozici podle zprávy OSN vystřídá Nigérie. Pátým nejlidnatějším státem by měl i nadále zůstat Pákistán.