Článek
V americkém státě Arkansas se trest smrti nevyužil po dobu 12 let. To se má změnit v dubnu, kdy má být v tomto státě popraveno 8 vězňů během 10 dnů.
Nečekané rozhodnutí vyvolalo kromě kritiky i první žaloby na vedení státu.
"Capital punishment is fundamentally unChristian because it denies the possibility that someone will change." https://t.co/VOhYBPaWGo pic.twitter.com/wC0xFaF00g
— Death Penalty Fail (@DeathPenalty_F) December 16, 2016
Trend v současné Americe je přitom spíš opačný, provádění trestu smrti je na ústupu a skloňuje se často i jeho úplné zrušení.
Za neobvyklým rozhodnutím podle kritiků stojí končící doba spotřeby jedné ze smrtících látek.
V minulosti se už několikrát řešilo použití látky midazolam. Během několika poprav totiž nezaúčinkovala ihned a smrt u vězně nastala až po 43 místo 10 minutách.
Ohio's death-penalty secrecy shrouds too much crucial information for executions to resume: editorial https://t.co/3fIawihITU pic.twitter.com/5rmK3Sk0KR
— Death Penalty Fail (@DeathPenalty_F) December 15, 2016
Problémem u poprav je i nutný počet přítomných svědků. Těch musí být u výkonu trestu šest, nesmí mít ale nic společného s odsouzeným a musí překročit hranici 21 let.
Všech osm mužů, kteří mají být popraveni, je odsouzeno za trestné činy mezi lety 1991 a 2000. Všichni už vyčerpali veškeré opravné právní prostředky a věznice je má v plánu popravit po dvojicích.
V současné době platí trest smrti v 31 státech USA. Počet poprav ale od roku 2000 klesá, loni jich bylo provedeno 20, což je nejméně za posledních 25 let.