Článek
Spojené státy, Velká Británie a Francie v sobotu podnikly společný vojenský úder proti režimu Bašára Asada. Úder byl odvetou za údajný chemický útok ve městě Dúmá, ze kterého západní spojenci syrského prezidenta viní. Přestože Rusko varovalo západní spojence před odvetou, vojensky nereagovalo. Útok ale podobně jako další syrský spojenec Írán odsoudilo.
Zda k použití chemických zbraní v Dúmě skutečně došlo a kdo za jejich případným použitím stál, se chystá vyšetřit Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Evropská unie v pondělí jednoznačně odsoudila pokračující a opakované používání chemických zbraní syrským režimem, včetně posledního útoku ze 7. dubna v Dúmě. Shodli se na tom v Lucemburku ministři zahraničí bloku, podle kterých měly sobotní vzdušné útoky USA, Francie a Británie na zařízení související se syrským programem chemických zbraní jediný cíl, jímž bylo zabránit syrskému režimu v dalším používání těchto zbraní k zabíjení vlastních občanů. Řešení syrské krize by podle ministrů mělo být politické.
Britská premiérka Theresa Mayová dnes před zákonodárci obhajovala své rozhodnutí nařídit vojenský zásah proti cílům v Sýrii, aniž by jej schválila Rada bezpečnosti OSN. Ohradila se také vůči výtkám opozičních labouristů, že měla do rozhodování o vojenském zásahu zapojit parlament. Bylo podle ní „nutné zasáhnout rychle“. Kritiku lídra opozice Jeremyho Corbyna, že akce neměla zákonný základ, odmítla s tím, že omezený a cílený úder byl „nejen morálně správný, ale i legální“.