Článek
„Patřím mezi ty, kteří se domnívají, že tento konflikt byl nevyhnutelný, ale můj názor na to, proč k tomu došlo, je trochu jiný než mají ostatní,“ říká Kristóf Szombati, maďarský politolog a hostující profesor na Kolumbijské univerzitě. „Obvykle se to vysvětluje tak, že se jedná o konflikt mezi liberálními a neliberálními nebo populistickými hodnotami. Já si ale myslím, že ten konflikt byl nevyhnutelný z jiného důvodu,“ vysvětluje Szombati.
Předcházející maďarská vláda spíše podporovala zahraniční investice a velmi úzce spolupracovala s multinárodními korporacemi. Zato Orbánův kabinet podle Szombatiho po převzetí moci v roce 2010 zahájil redistribuci velkého procenta národního bohatství a také příjmů z Evropské unie – a to do rukou nové skupiny lidí. „Tato skupina byla velmi důležitá pro stabilizaci režimu, pro podporu Orbánova vládnutí a těmto lidem můžeme třeba říkat domácí kapitál,“ tvrdí Szombati.
A proč je Maďarsko podle Orbána teď jedním z největších nepřátel americký filantrop maďarského původu George Soros? „Podle mě je to velmi jednoduchý způsob, jak si najít dalšího nepřítele, další symbolickou postavu – někoho, kdo může být Maďarům představen jako vnější hrozba. V roce 2015 tady byla uprchlická krize a to byla velmi výhodná situace pro Orbána, kterou dokázal skvěle využít. Byla to ukázka jedné z nejefektivnějších politických propagand,“ říká politolog a dodává: „Funguje to jako továrna – musíte neustále vyrábět nepřátele, příběhy, jak nepřátelé bojují proti Maďarsku, snaží se poškodit vládu a pak tvrdit, že vláda, stát a národ jsou jedno a to samé. Takže kdokoliv chce poškodit vládu, tak poškozuje i národ. Tyto věci hrají velmi důležitou roli obzvláště v předvolebních kampaních, ale ve skutečnosti jsou už teď využívány téměř pořád,“ uzavírá.
Podrobnosti v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.
Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.