Článek
Za posledních 25 let zmizelo z povrchu indonéského souostroví 76 milionů akrů lesů. Odlesňování z důvodu těžby palmového oleje je momentálně největší hrozbou pro orangutany, kteří obývají Borneo a severozápadní Sumatru, oblasti v Indonésii a v Malajsii.
Orangutan bornejský byl Mezinárodním svazem pro ochranu přírody zařazen na seznam kriticky ohrožených druhů v březnu, orangutan sumaterský na něm figuruje již od roku 2000.
„Pokud nezastavíme ničení lesů, řekl bych, že orangutan sumaterský vymře do deseti let. Je to problém a bitvu prohráváme,“ řekl médiím Alan Knight, ředitel International Animal Rescue.
Hlavním důvodem umělého odlesňování masivních ploch je vytváření místa pro plantáže s palmovým olejem. Lesy jsou káceny, ale i nelegálně vypalovány, k destrukci tak dojde rychleji a bez nákladů.
„Požáry skýtají dobrou omluvu pro založení plantáží tam, kde bývaly lesy a pralesy. Půda je po vyhoření lesa nepoužitelná, tak tam zřídí plantáže,“ dodal Knight.
Podotkl také, že minulý rok byly v Indonésii spáleny lesy o rozloze britských hrabství Kent, Sussex, Hampshire, Dorset a poloviny Devonu za pouhé tři měsíce.
Podle statistik Mezinárodního svazu pro ochranu přírody klesla populace bornejských orangutanů mezi roky 1950 a 2010 o 60 %. Nyní je na světě lehce přes 100 000 příslušníků druhu.