Článek
Trhy poprvé od propuknutí pandemie koronaviru uvěřily centrálním bankám, že začaly používat nástroje, které nenechají padnout akcie na úplné dno.
Wall Street v úterý za jediný obchodní den přidala přes 11 procent – měřeno Dow Jonesovým indexem – a tak strmý růst nebyl zaznamenán od roku 1933. Také ve středu se burzy v Asii a Evropě koupou v optimismu.
Centrální banky, především americký Fed, se rozhodly zalít ekonomiky svých zemí takovým množstvím levných peněz, že podobné záchranné mise už překonávají velkou finanční krizi z let 2008 a 2009. Do ekonomik se napumpují postupně dva biliony dolarů. Klíčová je hlavně politická dohoda ve Spojených státech amerických na záchranném balíku, s nímž přišel ministr financí Steven Mnuchin.
„Pokud celosvětový ukazatel akcií – index MSCI World – dnes naváže na svůj včerejší výjimečný vzestup o 8,8 procenta, půjde teprve o první nárůst tohoto ukazatele dva dny po sobě od 12. února 2020. To by mohlo značit, že vlády a centrální banky celosvětově konečně začínají mít v „přetahované“ s vystrašenými trhy navrch,“ napsal hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
Záchranný kruh bude házet i Česká národní banka.
Po čtyřech letech snažení dostane k dispozici zbraň, kterou už proti krizi nasadili centrální bankéři ve světě. ČNB bude moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančním trhu, a nakupovat tak například státní dluhopisy. Novelu zákona musí ještě schválit na mimořádném zasedání Poslanecká sněmovna.