Článek
Celkové náklady na jeho rekonstrukci byly 16,5 milionu korun. Z toho by zhruba 13 milionů korun měla po definitivním vyúčtování uhradit pojišťovna, zbytek doplatí město. ČTK to řekl Pavel Čempěl z bohumínské radnice.
„Opravou prošly byty zasažené požárem i hašením, fasáda, balkony, oba výtahy, společné prostory a elektrorozvody. Při jednom jsme se tak pustili například do generální rekonstrukce elektrických rozvodů ve společných prostorech v celém domě a provedli jsme dílčí úpravy v některých zasažených bytech včetně toho vyhořelého,“ uvedl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD). Připomněl, že nájemníci tří bytů opustili dům okamžitě po požáru a město jim poskytlo náhradní bydlení.
„Následně se odmítla vrátit ještě jedna rodina, která byt zprvu opustila jen dočasně kvůli opravám. O tu jsme se také postarali. Po požáru se tak uvolnily čtyři byty, které už jsou nyní opět obsazené a zájem o bydlení v domě je naprosto standardní. Byt, který vyhořel, jsme po generální rekonstrukci zatím nepronajímali. Jak jsme uvedli už po požáru, chtěli jsme jej z piety nechat minimálně rok neobsazený. Nechceme, aby se z bytu stalo místo pro zvědavce, rozhodně jej nebudeme nyní zpřístupňovat. Ještě zvážíme, co s bytem dál, ale už se objevili možní zájemci,“ uvedl Bruzl.
Město na počátku června nechalo nedaleko místa neštěstí instalovat žulovou pamětní desku. „O zřízení památníku jsme začali uvažovat bezprostředně po této tragické události, která je největším neštěstím v novodobé historii města. Dlouho jsme zvažovali jeho podobu tak, aby byl decentní a současně důstojný. Nakonec jsme zvolili tmavě šedou kamennou desku zapuštěnou do země ve stínu stromů. Blíží se první výročí a lidé tu budou moci zavzpomínat na oběti požáru,“ uvedl tehdy starosta Petr Vícha (ČSSD).
V neděli od požáru uplyne přesně rok, město ale žádnou připomínku tragické události nechystá. „Zástupci vedení města chtějí v neděli individuálně zapálit svíčku u nově nainstalované desky, ale bude to zcela osobní a anonymní akt bez jakékoli oficiální akce. I samotná deska je pouze decentní připomínkou tragédie, nikoli oficiálním pietním místem,“ uvedl Bruzl.
Požár panelového domu vypukl loni 8. srpna. Zemřelo při něm 11 lidí, další byli zraněni. Byt v 11. patře podle policie úmyslně zapálil tehdy čtyřiapadesátiletý muž, který tak řešil rodinné spory. V bytě, kde se tragédie stala, bylo v době útoku 15 lidí pozvaných na oslavu narozenin. Zadržený muž se přiznal, že hořlavinou polil dveře a zapálil je. Oheň se rozšířil velmi rychle. V bytě zemřelo šest lidí, dalších pět se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém patře vyskočili. Čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout, když přelezli na balkon sousedního bytu. Policie žháře obvinila z vraždy a obecného ohrožení, je ve vazbě. Hrozí mu až výjimečný trest včetně doživotí. Pravděpodobně už v září zahájí dozorující státní zástupce Michal Król s obviněným mužem jednání o dohodě, o níž projevil zájem. Pak by se vyhnul soudnímu procesu s dokazováním. To ale předpokládá, že prohlásí, že všechny skutky kladené mu za vinu spáchal.