Článek
„Hrázděný statek v Milíkově považujeme za velmi cennou architektonickou památku, která je nositelem typických znaků lidové architektury Chebska. Prostory usedlosti budou sloužit jako expozice a představí návštěvníkům nejen podobu života na statku a drobnou řemeslnou výrobu, ale zaměří se také na připomenutí lidové kultury a chebského folkloru,“ uvedla krajská radní kulturu a památkovou péči Oľga Haláková (KDU-ČSL).
Práce na statku byly rozděleny do několika etap. V první byla opravena budova stodoly a následně také kolna. V roce 2017 byl objekt pro veřejnost uzavřen a začaly stavební úpravy na obytném stavení a malém domku v místech původních samostatných chlévů, který bude sloužit jako pokladna. Zároveň byl vystavěn nový objekt s toaletami pro návštěvníky. Stavební úpravy obytné části se soustředily v maximální míře na záchranu dochovaných dřevěných prvků původního roubení a hrázdění. Dožilé části, které již nebylo možné zachovat, byly nahrazeny novými. Stavbaři při práci plně respektovali původní pracovní postupy.
Opravami, jež striktně dodržovaly původní vnitřní členění budovy, prošel také interiér. V obytném domě, kolně a stodole naleznou návštěvníci prostory expozice. Celý areál statku nabídne vhled do života zemědělské usedlosti na Chebsku na konci 19. století a v první třetině 20. století. Proměnou prošel i pozemek, a to v podobě výsadby nových stromů a keřů a za stodolou návštěvníci najdou dvě osetá a osázená pole. Před průčelím obytného stavení byla zřízena typická předzahrádka. Projekt rekonstrukce celého areálu zhruba za 25 milionů korun byl financován z evropských dotací a z prostředků Karlovarského kraje.