Článek
Opozici se ani podruhé nepodařilo svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. V dnešním sněmovním hlasování o nedůvěře kabinet nepřímo podpořila KSČM, která jej toleruje. Pětice opozičních stran vyvolala hlasování v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů.
Proti nedůvěře vládě hlasovalo podle oficiálních výsledků 85 přítomných poslanců ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi, jednalo se o 12 členů dolní komory. Návrh podpořilo 85 poslanců ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazených. Zbylých 18 poslanců se hlasování neúčastnilo.
K hlasování Sněmovna dospěla po 16,5hodinové diskusi. Celkem jednání dolní komory o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě trvalo téměř 17 hodin.
Hlasování se uskutečnilo rok od jmenování kabinetu a zhruba půl roku od prvního, rovněž neúspěšného návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Tehdy hlasovali pro kabinet poslanci z ANO a z KSČM. Sociální demokraté opustili před hlasováním jednací sál.
Babiš má podle návrhu jedné z prověrek Evropské komise stále vliv na skupinu Agrofert, kterou vložil do svěřenských fondů, a jako premiér také na použití peněz unie. Česku podle předběžné zprávy hrozí, že by mohlo vracet asi 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš to odmítá a zdůrazňuje, že Česko nic vracet nebude.
Podívejte se na nejzajímavější momenty z mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře vládě