Článek
TOP 09 chce, aby premiér v demisi Andrej Babiš vysvětlil Sněmovně kázeňské řízení s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem.
Snahu zařadit tento bod na program řádné schůze však zhatil postoj poslanců hnutí ANO, kteří návrh vetovali.
TOP 09 však v tomto případě chce sbírat podle Kalouska podpisy pro svolání mimořádné schůze.
Piráti se rozhodli svolání mimořádné schůze podpořit. Takže bude svolána. https://t.co/K5K7ZFvoYP
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) March 20, 2018
Andrej Babiš minulý týden oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby, a toto pondělí s ním zahájil kárné řízení, které může být začátkem k Murínovu odvolání.
Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska jde o mocenskou zvůli a útok na nezávislou instituci.
„Po výhrůžkách skandalizací, po něčem, co se dá nazvat vydíráním, přistoupil předseda vlády k tomuto správnímu aktu, který nemá precedens,“ řekl Kalousek v úterý ve Sněmovně.
Kalouska už podpořily poslanecké kluby Starostů a nezávislých, KDU-ČSL, a dokonce i ČSSD, která s Babišem vede jednání o vytvoření koaliční vlády.
„Nedává smysl, aby trestně stíhaný politik odvolával policajta policajtů,“ řekl šéf poslanců STAN Jan Farský.
„Vidím znaky tendenčního postupu premiéra, nátlak na fungování policie,“ řekl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
„Tady se opravdu zdá, že Andrej Babiš určitým způsobem může tlačit na pana Murína. Koneckonců pan premiér v demisi je trestně stíhaný a Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje trestné činy policistů,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
KSČM a hnutí SPD naopak opozici proti Babišovi nepodpoří. Komunisté jako argument například uvedli, že Miroslav Kalousek patřil k těm, kteří blokovali zvolení Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS. „Je vinou Kalouska a jeho přístupu, že komise nefunguje,“ uvedl předseda jejich poslaneckého klubu Pavel Kováčik.