Článek
Jsou jedněmi z nejpopulárnějších zlodějů na planetě. Přitom nedělají žádné velké loupeže, ale doslova se drží při zemi. Jejich nejznámějším revírem je hinduistický chrám Uluwatu a turisté, které okrádají o peněženky, ale i brýle či elektroniku. Makakové z indonéského ostrova Bali totiž umí dělat „bezprecedentní ekonomicky motivovaná rozhodnutí“, jak píše server CNN. Dokazuje to nová studie z prestižního vědeckého časopisu britské Královské společnosti.
Opice vyjednávají i přes čtvrt hodiny
Badatelé z kanadské univerzity Lethbridge zfilmovali přes 273 dnů interakcí primátů s návštěvníky, tedy spíše jejich okrádání. Makakové podle závěrů studie přemýšlejí o hodnotě věcí pro lidi a kradou ty dražší či vzácnější, aby zvýšili svůj zisk v podobě většího množství jídla. O zvlášť cenných předmětech, třeba mobilech, potom navíc umí vyjednávat i přes čtvrt hodiny - nejdelší zdokumentované smlouvání trvalo přesně 17 minut.
Umění předávané po generace
Umění obchodovat učí primáti podle vědců své potomky až do čtyř let věku a takto ho předávají odhadem už asi tři desetiletí. Turisté jsou pro ně snadný cíl, a to i přes nabádání průvodci, aby si cennosti zavírali do tašek či batohů. Občas tak vyjednávat s opicemi pomáhají i zkušení zaměstnanci chrámu.
Ne vždy je ale s primáty „rozumná řeč“. Například v Indii kradou opice úrodu farmářům, vloupávají se do domů a v několika případech okradly i zdravotníky, popisuje deník Guardian. V květnu nedaleko Dillí ukradly i krevní vzorky k testům na koronavirus, které později lékařský tým našel nedotčené. V Thajsku už agresivní opice pro jistotu sterilizují.