Článek
Pražský městský státní zastupce Jaroslav Šaroch navrhl další postup ve stíhání Andreje Babiše a dalších pěti lidí v kauze padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo. Deník N uvedl, že stíhání zastavil. Městského státního zastupitelství následně v tiskové zprávě uvedlo, že Jaroslav Šaroch změnil právní názor na posouzení kauzy Čapí hnízdo, popřelo ale, že by byla kauza zastavena.
„S konečným rozhodnutím se nyní seznamuje vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, který zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná,“ uvedl mluvčí úřadu Aleš Cimbala. Vedoucím Městského státního zastupitelství v Praze je šestačtyřicetiletý Martin Erazím, specialista na kauzy hospodářské a majetkové trestné činnosti, kterého v únoru 2016 ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.
S ohledem na rozsah spisového materiálu, který má přes 20 000 stran, se nelze podle Cimbaly vyjádřit, jak dlouho prostudování spisu potrvá.
Podívejte se na Speciál Seznamu k Čapímu hnízdu
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se odmítla Seznamu k této informaci a vůbec k celému případu vyjadřovat. „Není to v mé gesci,“ uvedla.
Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozilo mu až deset let vězení.
Stíhání čelila kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna.
Kvůli dotaci na stavbu farmy je obviněn i premiérův syn Andrej, který žije ve Švýcarsku. Jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení, protože jej dosud nedokázala vyslechnout.
V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.