Článek
Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet České republice žádné dotace, prohlásil komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Jeho mluvčí později upřesnila, že se to týká pouze dotací firmě Agrofert.
Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení.
Evropský parlament dnes schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Přijatý text, který společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, mimo jiné požaduje pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Pro se vyslovilo 434 poslanců, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů EP. Europarlament má celkem 751 poslanců.
Klíčový bod rezoluce vyzývá komisi, „aby se touto otázkou neprodleně zabývala na základě stanoviska své právní služby" a přijala nezbytné kroky „včetně pozastavení veškerého unijního financování určeného koncernu Agrofert, dokud nebude střet zájmů plně vyšetřen a vyřešen".
Co stojí v usnesení Evropského parlamentu?
Parlament konstatuje, že podle zveřejněných odhalení je Andrej Babiš skutečným majitelem Agrofertu, společnosti ovládající koncern Agrofert. Jeho společnosti získávaly v letech 2013–2020 ročně z evropských strukturálních a investičních fondů částky pohybující se v rozmezí od 42 milionů eur až po 82 milionů eur. Český premiér je mimo jiné předsedou české Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Především má ale z pozice premiéra zásadní vliv na proces čerpání dotací, podle EP je tedy ve střetu zájmů.
Přijatý text vyzývá Evropskou komisi, aby zveřejnila všechny dokumenty, které se týkají střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Komise, tedy exekutiva EU, by také měla uvést, jaké kroky hodlá podniknout k nápravě situace.
Evropská komise by podle Evropského parlamentu měla:
- pozastavit platby společnostem napojeným na českého premiéra
- důsledně vyšetřit případ koncernu Agrofert
- ustanovit mechanismus pro řešení případů střetu zájmů
Právníci EK ve zmíněné analýze, která se objevila v médiích začátkem měsíce, dospěli k závěru, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu. Protože má zároveň jako premiér zásadní vliv na rozhodování spojené s využíváním peněz přicházejících z evropského rozpočtu, neměla by podle nich firma mít nárok na podporu z evropských fondů.
Poslanci v textu vyjadřují hluboké znepokojení nad tím, že Česko nedodržuje finanční nařízení týkající se střetu zájmů. Rovněž vyzývá státní orgány, aby důsledně uplatňovaly nová pravidla pro posuzování konfliktů zájmů, která v unii platí od srpna.