Článek
Automobilky, české i evropské, zavírají urychleně své provozy. Kolínská TPCA změnila plány a výrobní linky zastaví už dnes večer. V TPCA pracuje v současnosti zhruba 2500 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku.
Automobilky zavírají jedna za druhou, ale koronavirus dopadá na firmy napříč celým byznysem. Hospodářská komora registruje 60 procent tuzemských firem, které čelí prudkému propadu tržeb.
Masivní pomoc státu
Finanční pomoc pro byznys má být velmi masivní, podle toho, o čem dnes jednala vláda.
„Vláda počítá s tím, že přímá finanční podpora pro byznys bude na úrovni 100 miliard korun, nepřímá, především v podobě záruk za úvěry, dosáhne 900 miliard korun,“ informoval premiér Andrej Babiš. „Všechno teď rozpracováváme, podnikatelskému segmentu můžeme slíbit pomoc,“ doplnil vicepremiér Karel Havlíček a poprvé připustil i zavedení tzv. kurzarbeitu, kdy stát pomáhá finančně firmám, jejichž zaměstnanci jsou převedeni na zkrácený úvazek.
„Nepropuštějte lidi,“ požádal Babiš firmy v potížích. „Pomůžeme vám.“ Využít chce model podobný Dánsku, kde stát firmám zaplatí po tři měsíce 75 procent mezd, pokud nebudou propouštět.
Vláda se rozhodla upravit jeden z nejakutnějších problémů - ošetřovné - novelou zákona. V úterý za týden by o něm měla rozhodnout Sněmovna v legislativní nouzi, Babiš slibuje i dohodu se Senátem a prezidentem, aby zákon začal platit okamžitě.
„Dvě procenta z HDP dáme do přímé podpory ekonomiky, 16 % z HDP do nepřímé podpory,“ řekl Havlíček.
Pandemie nového koronaviru totiž uvrhla byznys do nejobtížnější situace za poslední desítky let.
Sledujeme pro vás dění v Česku i ve světě: