Článek
Americké akcie dnes prudce klesly a propad indexů Dow Jones a S&P 500 byl nejvyšší od roku 1987. Nové omezení cestování, které má zastavit šíření koronaviru, vystrašilo investory a znervóznilo světové trhy, napsala agentura Reuters.
Index Dow Jones klesl o 2352,6 bodu, tedy 9,99 procenta, na 21 200,62 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 260,74 bodu, čili 9,51 procenta, na 2480,64 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 750,25 bodu, neboli 9,43 procenta, na 7201,80 bodu.
S koronakrizé se snaží popasovat i české banky. Ty poskytnou možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli postiženi v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem. Na opatření se shodlo prezidium České bankovní asociace. Podrobnosti se klienti podle ní dozvědí od své banky.
„Vhodným nástrojem možných tíživých dopadů epidemie je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne nejtíživěji,“ uvedla asociace.
Současně asociace zahájila konzultace s Českou národní bankou s cílem, aby v těchto případech byl nastíněný přístup ke klientům zohledněn při bankovním dohledu, který nad bankami provádí.
ECB zasahuje
Do akce proti koronaviru se zapojila také Evropská centrální banka. Ačkoliv analytici očekávali, že sníží úroky, nestalo se tak. Ale oproti očekávání výrazně rozšíří nákupy dluhopisů až na 120 miliard eur do konce roku (a nákupy za 20 miliard eur měsíčně budou pokračovat), sníží požadavky na finanční rezervy bank a umožní jednodušší úvěrování podniků prostřednictvím bank. To vše má jediný cíl – nesmí se zadrhnout tok peněz mezi bankami a podniky.
„Koronavirus představuje pro ekonomiku eurozóny výrazný vnější šok. Banky musí být schopné pomoci jak podnikům tak domácnostem, které se přechodně ocitnou v problémech,“ vysvětlil předseda dozorčí rady ECB Andrea Enria.