Článek
Nález masového hrobu s ostatky více než 200 dětí kanadských původních obyvatel dále rezonuje tamní společností. Napříč zemí probíhají vigilie za dětské oběti a připomínkové akce upozorňují na temnou periodu historie země, na které se kromě státu podílela i katolická církev. Solidaritu indiánské komunitě vyjadřují poslanci, hokejové kluby i kulturní instituce. V Torontu došlo k poničení sochy Egertona Ryersona, který je považován za strůjce kanadského systému internátních škol pro převýchovu indiánských dětí, jenž si vyžádal několik tisíc obětí.
A girl looks at the defaced statue in Toronto of Egerton Ryerson, considered an architect of Canada's indigenous residential school system, after the remains of 215 children were discovered at a school in B.C. More photos of the week: https://t.co/jf2CtLEhfT 📷 @c_helgren pic.twitter.com/eaLI7E2qJJ
— Reuters Pictures (@reuterspictures) June 4, 2021
Last Thursday, the world learned of the tragic and unimaginable loss at the Kamloops Indian Residential School, where the remains of 215 Indigenous children were discovered. (1/4) pic.twitter.com/J8Y8QzbX0A
— NHL (@NHL) May 31, 2021
Stále větší tlak je také vyvíjený na katolickou církev, aby přijala za své chování odpovědnost. Kanadský premiér Justin Trudeau v pátek na tiskové konferenci uvedl, že „musí“ nést odpovědnost za děsivé dění v internátních školách, které desítky let spadaly pod její správu.
Kromě přijetí odpovědnosti by měla podle Trudeaua církev také uvolnit záznamy o obětech na internátních školách, kam byly děti posílány na převýchovu a staly se tak právoplatnými Kanaďany se západními zvyklostmi tehdejší doby. Německý server Deutsche Welle tyto ústavy označuje za instituce, které měly v dětech „zabít vše indiánské“.
Trudeau také církev varoval, že je vláda připravena „zasáhnout tvrdě“, když jí nedá jinou možnost, aby potřebné materiály, po jejichž vydání volají i příbuzní obětí, vydala.
„Jako katolík jsem hluboce zklamaný z postoje, který katolická církev zaujala nyní i za posledních několik let,“ řekl. Připomněl také, že oficiální omluvu za chování církve vůči domorodým dětem požadoval již při návštěvě Vatikánu v květnu 2017.
Premiér nicméně stále věří, že radikálnější zásah vlády nutný nebude a katolická církev k sebereflexi dospěje sama. „Je to něco, co udělala řada jiných církví. Je to něco, na co všichni ještě čekáme, až to katolická církev udělá,“ uvedl dále.
Po dalším prošetření volají i experti na lidská práva z OSN. Ti vyzývají jak Kanadu, tak katolickou církev, aby úmrtí dětí prošetřily. „Naléhavě žádáme úřady, aby provedly plnohodnotné vyšetřování okolností a odpovědností spojených s úmrtími, včetně forenzních prohlídek ostatků, a přistoupily k identifikaci a registraci pohřešovaných dětí,“ cituje jejich páteční vyjádření Al-Džazíra. Prozkoumány by měly být i bývalé internátní školy, kde mohlo dojít k podezřelým úmrtím, mučení nebo sexuálnímu násilí.
Vatikán zatím na žádost o oficiální omluvu neodpověděl. V roce 2018 nicméně Konference kanadských biskupů uvedla, že se papež za internátní školy omluvit nemůže. Dosud se za své jednání v zemi omluvila Sjednocená církev Kanady, což je druhá největší církev v zemi, anglikánská církev a presbyteriáni. Kanadská vláda, která se na převýchově původních obyvatel také podílela, nabídla zase finanční odškodnění.
Kolem 150 tisíc dětí bylo i násilně umístěno do 139 internátních škol po celé zemi. V nich často docházelo k fyzickému a sexuálnímu zneužívání z řad učitelů a dalšího personálu, kteří se snažili děti co nejvíce oddálit od vlastní kultury a jazyka. Děti měly například zakázáno mluvit svým domorodým jazykem, a pokud tak činily, dostávaly tresty.
Předpokládá se, že tyto převýchovné ústavy si vyžádaly skoro šest tisíc dětských obětí. V nedávno objeveném hrobu, který šokoval kanadskou společnost, byly nejmladší oběti pouhé tři roky. Právě i postoj k domorodým obyvatelům v internátních školách má za následek vysokou míru chudoby, sebevražd, alkoholismu a domácího násilí v těchto komunitách, píše Al-Džazíra.