Článek
Podle agentury Reuters je to uvedeno v dnes publikovaném písemném obvinění. Spojené státy šestici spojují i s útoky na americké firmy a nemocnice nebo ukrajinský energetický systém.
Podle technologického magazínu Wired americká vláda mužům připisuje některé z nejvíce finančně poškozujících hackerských útoků v dějinách. Obvinění prý patřili ke skupině známé jako Sandworm, jejíž údajní členové dosud nikdy nečelili obviněním a nebyli v souvislosti s uvedenými incidenty ani jmenováni.
Ministerstvo spravedlnosti USA tak nyní učinilo ve více než padesátistránkovém dokumentu, který předložilo federálnímu soudu v Pittsburghu, píše agentura AP. Má jít o bývalé a současné pracovníky vojenské tajné služby GRU, kterou americké úřady spojují i s krádeží interní komunikace Demokratické strany před minulými prezidentskými volbami.
Nová obvinění se voleb roku 2016 netýkají, byť míří proti stejné jednotce, která je spojována s pokusem ovlivnit boj o Bílý dům. Místo toho prokurátoři popisují mezinárodní sérii útoků s úmyslem prosazovat ruské geopolitické zájmy. Ruské rozvědčíky viní z operace, která dočasně vyřadila z provozu páteřní počítačový systém zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu, kde kvůli dopingové aféře nemohli startovat ruští sportovci.
GRU podle USA stála i za útokem namířeným proti straně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona těsně před jeho zvolením v roce 2017.
“No country has weaponized its cyber capabilities as maliciously and irresponsibly as Russia, wantonly causing unprecedented collateral damage to pursue small tactical advantages and to satisfy fits of spite,” Assistant Attorney General John Demers said. https://t.co/m85olmUUfo
— Joyce Alene (@JoyceWhiteVance) October 19, 2020
„Žádná země nevyužívá své kybernetické prostředky tak zákeřně a nezodpovědně jako Rusko, které svévolně způsobuje bezprecedentní škody ve snaze dosáhnout malých taktických zisků,“ uvedl náměstek amerického ministra spravedlnosti John Demers.
Z ruských představitelů jako první zareagoval předseda poslaneckého zahraničního výboru Leonid Sluckij, který obvinění označil za nedokázaná a za další krok v kampani očerňující Moskvu.
„Ještě ani jednou podobná prohlášení neprovázely závažné důkazy. Všechno je to z kategorie ‚vysoce pravděpodobné‘,“ prohlásil ironicky Sluckij podle ruské redakce BBC. Ta upozornila, že stejnou šestici obvinily i britské úřady, současně s americkými, a že dotyčnou jednotku GRU spojují i s přípravami na hackerské útoky proti letním olympijským a paralympijským hrám v Tokiu, odložené kvůli koronaviru na příští rok.
Útok z roku 2017, který zasáhl několik amerických firem a systém zdravotnických zařízení v Pensylvánii, způsobil podle vládního prohlášení škody v celkové výši skoro jedné miliardy dolarů (23 miliard Kč). Na seznamu údajných aktivit šestice obviněných jsou také „ničivé“ útoky na ukrajinskou infrastrukturu z let 2015 a 2016, dále operace z let 2018 a 2019 namířené proti médiím i parlamentu v Gruzii.
Údajní ruští hackeři ve věku 27 až 35 let jsou nyní na seznamu hledaných osob amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a v USA čelí každý z nich obviněním z několika zločinů včetně různých druhů kriminálních spiknutí nebo krádeže identity.
„Déle než dva roky jsme neúnavně pracovali na tom, abychom odhalili tyto agenty GRU, kteří vedli globální kampaň hackerství, chaosu a destabilizace,“ uvedl pensylvánský prokurátor Scott Brady. Tisková zpráva ministerstva spravedlnosti doplňuje, že na vyšetřování hackerských útoků se podílely i ukrajinské, jihokorejské, gruzínské, britské a novozélandské orgány, ale také společnosti Google, Facebook a Twitter.