Článek
Průzkum se týká schváleného plánu udržitelné městské mobility. „Strategický dokument, který jsme přijali v roce 2018, navrhuje podobu dopravy ve městě na několik desetiletí dopředu. Jeho části je však třeba pravidelně aktualizovat, a právě to se děje letos prostřednictvím výzkumu dopravního chování, který jsme zadali,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.
Oslovení obyvatelé budou odpovídat na otázky, odkud kam a jakými dopravního prostředky nejčastěji cestují a jaké k tomu mají důvody. Průzkum tak podle primátora pomůže zmapovat skutečný stav dopravy v Olomouci a získat podklady pro plánování jejího rozvoje v budoucnosti.
Oslovení obyvatelé vyplní dva krátké dotazníky. „První z nich zjišťuje základní informace o domácnosti a jejích členech, druhý se zabývá cestami, které členové domácnosti v jednom běžném pracovním dni a jednom víkendovém dni podnikli. Respondentům zaručujeme plnou anonymitu, jejich odpovědi zpracováváme hromadně spolu s výpověďmi stovek dalších dotázaných,“ uvedl Zdeněk Dytrt z Centra dopravního výzkumu.
Plán má podle primátora umožnit vyvážený rozvoj hromadné, individuální automobilové, cyklistické i pěší dopravy. Plán udržitelné městské mobility by měl v Olomouci zorganizovat dopravu tak, aby odpovídala potřebám obyvatel, byla bezpečnější, neobtěžovala hlukem, emisemi a nezatěžovala životní prostředí.
Z posledního výzkumu dopravního chování, který byl v Olomouci proveden v roce 2016, vyplynulo, že obyvatelé při svých cestách po městě málo používají jízdní kola a raději chodí pěšky, usedají za volant osobního auta nebo se svezou tramvají a autobusem městské hromadné dopravy. Do průzkumu tehdy bylo zahrnuto 1076 olomouckých domácností.