Článek
Samozavíratelný systém brání přístupu hlodavců do útrob velkoobjemových nádob na odpad. V rámci pilotního projektu budou ve městě postupně instalovány tři desítky těchto kontejnerů.
Nové typy kontejnerů se díky nerezovému nášlapnému sytému lehce otevírají a následně po sešlápnutí pedálu i samy zavírají. Lidé se díky tomu nemusí nádoby dotýkat. Pohodlné zavírání víka pomocí pedálu má navíc zbránit přemnoženým hlodavcům ve snadném přístupu k potravě. První kontejnery s nášlapem byly zkušebně instalovány v ulicích Voskovcova a Janského. Další objednané kontejnery poputují do Lazecké a Kmochovy ulice.
„Prevence se v případě hlodavců, jako jsou myši, krysy a potkani, rozhodně vyplatí. Bojuje s nimi v podstatě každé větší město. Často si ale za podobnou situaci mohou lidé sami, protože kolem popelnic se válejí odpadky, které potkany přirozeně lákají a jsou jim snadným zdrojem obživy,“ sdělila Hana Vacová z Technických služeb města Olomouce.
Upozornila, že především na sídlištích nebo v okrajových částech města je často kolem popelnic velké množství odpadků. „Často je vidět otevřené kontejnery nebo vyhozené pytle vedle popelnic. To vše pochopitelně potkany láká,“ upozornila Vacová.
Problémy s odkládáním nespotřebovaných potravin řeší město hlavně od začátku pandemie a vyhlášení nouzového stavu. Za deratizaci, kterou má na starosti odbor životního prostředí, zaplatil magistrát loni přes půl milionu korun. Letos už vyslal deratizátory do okolí Rožňavské ulice a na Nové Sady. „Situace se začátkem letošního roku ještě výrazně zhoršila. Pokud by se nevyvíjela k lepšímu, mohou se náklady na likvidaci přemnožených hlodavců blížit k milionu korun,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.