Článek
„Koncert společně s předáním ceny se uskuteční 28. září v Arcidiecézním muzeu,“ řekl mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.
V souvislosti s chystaným koncertem se obracejí zástupci Muzea umění na veřejnost, aby kvůli nevšednímu zážitku darovali či půjčili svůj metronom. Skladba je totiž koncipována pro mechanické metronomy, které dnes už většinou nahrazují jejich digitální nástupci, jejich obstarání je však náročné. „Metronomy nemusejí být ani plně funkční, mohou být staré, kulhavé, tedy například tikat nepravidelně a podobně. Důležité je jen to, aby aspoň nějakým způsobem tikaly a aby byly mechanické, ne digitální,“ uvedl mluvčí muzea. Lidé mohou metronom donést během srpna na pokladnu Muzea moderního umění v Denisově ulici.
Cena Václava Buriana, během kterého koncert zazní, je soutěžní klání v autorském přednesu poezie. Porota nominuje básníky z Polska, Slovenska, České republiky a německojazyčné Evropy a po přednesu vždy veřejně diskutuje a hlasuje o vítězi. Cena Václava Buriana je součástí projektu Středoevropského fóra Olomouc. „Letošní pátý ročník ceny Václava Buriana se koná v pondělí 28. září v sále Mozartea Arcidiecézního muzea Olomouc od 15:00. Program zahájí právě koncert stovky metronomů v podání Orchestru Berg. Vstup je zdarma,“ doplnil Tomáš Kasal.
Orchestr Berg založil v roce 1995 dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady za mimořádný přínos české hudbě. Orchestr se soustředí na hudbu z 20. století i současnosti, na svém kontě má desítky světových i českých premiér. Ve svém repertoáru má například i neobvyklé koncerty s využitím zvuku sirén. Skladbu maďarského avantgardisty Poème symphonique pro 100 metronomů představil například před dvěma lety pod letenským kyvadlem v Praze.