Článek
Svou první reportáž o praktikách, jimiž se nepoctivé směnárny snaží oškubat turisty, natočil reportér Seznamu Janek Rubeš už před šesti lety. A navzdory změně zákona, který nově umožňuje do tří hodin od výměny peněz celou transakci zrušit, může o tématu točit dál. Už z kraje dubna doložil, jak se některé směnárenské pobočky snaží využít toho, že cizinci české zákony neznají.
„Máme poměrně přesnou představu, kdo dál zákon porušuje. Je to v podstatě jedna síť, která na zákon kašle. Nejen, že nechtějí klientům vracet peníze. Ale dělají třeba také to, že ze zákona by měli mít uvedeno nejprve to, kolik člověk dostane za svoje eura, a ne naopak. Pro turisty je to matoucí,“ říká v pořadu Reportéři Seznamu Janek Rubeš.
Tím, kdo by měl situaci řešit, je Česká národní banka. „Upřímně řečeno, ČNB to brala vždycky poměrně na lehkou váhu. Říkala, že stížností na nepoctivé směnárny jsou jednotky, maximálně desítky. To se ovšem dá pochopit. Turista, kterého někde ve směnárně v cizím městě okradou, nepůjde a nebude hledat ČNB a tam vyplňovat formulář. Nebude trávit svoji dovolenou tím, že bude někde podávat stížnost.“
O tom, že okradených klientů bude zásadně víc, svědčí podle Rubeše nejrůznější diskuzní fóra. Stačí zadat si na webu anglicky „podvodné směnárny Praha“ a vyskočí stovky, možná i tisíce příspěvků. „Mě vlastně překvapuje, že Česká národní banka považuje za jedinou možnou stížnost takovou, kdy někdo přijde a vyplní u nich formulář.“
Policie byla, přinejmenším doposud, nečinná. „Kdykoli jsme objevili podvod a snažili se k tomu policii zavolat, neuspěli jsme. Říkal jsem jim: ‚Ale tady dochází k okradení turisty.‘ A policie na to vždy řekla: ‚To musí řešit Česká národní banka.‘ (…) Vážně jsem nevěděl, že když se porušuje zákon, tak si ještě člověk musí najít ten správný orgán, který s tím oslovit. Myslel jsem si, že to je prostě policie.“
Zájem napravit situaci dlouho neměli ani politici. „Teď se zákon změnil a už je jenom potřeba pohlídat, aby se dodržoval. Ale obecně k zájmu politiků, na co jsem roky narážel – zahraniční turisté tu nemají volební právo. Takže řešit, že v naší zemi směnárny okrádají turisty, jim politické body zrovna nepřinese. Ale já si myslím, že by nám to nemělo být jedno. Protože to, že někdo odjede z naší země a mluví o ní negativně, je zkrátka špatné. Nehledě na to, že třeba skrze CzechTourism nebo Prague Tourism investujeme velké peníze do toho, aby se o naší zemi mluvilo pozitivně.“
Další podrobnosti v rozhovoru investigativní novinářky Sabiny Slonkové s Jankem Rubešem v úvodním videu.
Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé druhé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu v úvodním videu.
Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.
A sledujte nás také na Facebooku.