Článek
Vědci z indonéské Meteorologické, klimatologické a geografické agentury sledují na Sumatře sopku Anak Krakatau, jejíž historie byla inspirací i pro spisovatele Karla Čapka.
Sloupec dýmu podle agentury v maximu dosahoval do výšky až 600 metrů.
Vědci společně s místními úřady podle indonéského zpravodajského serveru Tempo aktivity sopky pečlivě monitorují delší dobu a pro sopku platí druhý stupeň nebezpečí. V očekávání, že by mohla přijít velká erupce, už vytvořili dvoukilometrové ochranné pásmo okolo kráteru.
Sopečný ostrov Anak Krakatau vyrostl nedaleko ostrova Krakatoa. Tamní sopka explodovala v roce 1883 a série mohutných explozí byla podle dobových svědectví slyšitelná na místech vzdálených i tisíc kilometrů. Exploze také vyvolaly sérii vln tsunami. Z původní sopky po explozi podle následných průzkumů nezůstalo téměř nic.
Výbuch sopky mimo jiné také inspiroval literární tvorbu Karla Čapka při psaní románu Krakatit, v němž výbušnina vyrobená hlavním hrdinou nese jméno inspirované právě původní indonéskou sopkou.
Anak Krakatau se po výbuchu sopky pod mořskou hladinou v roce 1927 nad hladinu definitivně vynořila v roce 1930. Sopka podle vědecké agentury od 50. let v průměru vyroste o třináct centimetrů týdně.