Článek
Na štědrovečerní večeři do fast foodu
V roce 1974 spustil americký fast food KFC v Japonsku velkou reklamní kampaň se sloganem „Kurisumasu ni wa kenrakkii!“ (Kentucky na Vánoce!), čímž zavedl tradici, která trvá dodnes. Přestože Štědrý den v Japonsku není ani státní svátek, většina Japonců směřuje každoročně na večeři do KFC na speciální štědrovečerní menu.
"Kurisumasu ni wa Kentakkii!” #japanesetraditions #KFC pic.twitter.com/6QCOdDbcXi
— Phil Halton 🇨🇦 (@phil_halton) December 24, 2018
Do kostela na bruslích
V Caracasu, hlavním městě Venezuely, se obyvatelé tradičně vydávají na ranní vánoční mši na kolečkových bruslích. Tradice je tak rozšířená, že některé silnice vedení města uzavírá, aby tak umožnilo volný průjezd bruslařům. Říká se, že děti si v očekávání ranní jízdy přivazují tkaničku od brusle k palci od nohy a brusli pak vystrčí z okna, aby je mohli kolemjedoucí kamarádi probudit jemným zataháním.
FUN FACT: In Caracas, the capital of Venezuela, the roads are closed on Christmas Eve morning so people can roller skate to mass. #culture pic.twitter.com/rrv9b7MZZB
— CMEF (@CMEF_CA) December 19, 2016
Vánoční stromeček ozdobený pavučinami
Pokud máte strach z pavouků, nejezděte na Vánoce na Ukrajinu. Vedle klasických ozdob ve tvaru koulí a hvězd se na Ukrajině občas zdobí vánoční stromečky i malými imitacemi pavoučích sítí. Tradice pochází z lidové pohádky o chudé vdově s mnoha dětmi, která neměla peníze na ozdoby. Říká se, že pavouci v domě se slitovali a přes noc opředli stromeček krásnými pavučinami.
In Ukraine, they dress their Christmas trees up with spider-webs to welcome good luck to the New Year. #HolidayCustomsAroundTheWorld pic.twitter.com/r6bHTDTS5T
— laney (@misslaneym) December 24, 2018
Na Štědrý večer koště nehledejte
Podle norského folkloru je Štědrý večer dnem, kdy po nebi poletují rozpustilí duchové a čarodějnice, kteří šíří zlomyslnost. Protože čarodějnice nejčastěji létají na koštěti, Norové tradičně schovávají všechno náčiní na uklízení, které se košťatům jen trochu podobá. Věří, že čarodějnice pak nebudou mít důvod jejich domácnost vyhledávat.
Vánoční poleno vylučující dárky
Ve španělském Katalánsku se děti od 8. prosince do Štědrého večera starají o Tió de Nadal, kládu s nohama z klacků, namalovaným obličejem a červenou čepicí. Každý den ji krmí a přikrývají dekou, aby jí nebyla zima. Tradice nabývá na podivnosti na Štědrý večer, kdy děti bijí poleno klackem za zpěvu tradiční „koledy“ s poněkud hanlivým textem, vyzývajícím polínko k vykakání dárků. Pokud byly děti hodné, opravdu se tak stane a z polínka vypadnou dárky a sladkosti. Tím je poslání polínka splněno a může následovat své obyčejné druhy do krbu.
Mi primera navidad en Barcelona y no existe Papa Noel. En Catalunya los regalos los da el “tió de Nadal” al que los niños tienen que cantarle para que cague regalos. 💩✨🎁
— Dave (@davealenn) December 25, 2018
Qué lindo poder compartir esto con una familia catalana. 😍 pic.twitter.com/XtRFghZ84T
Kočka pojídající neobdarované
Na Islandu se nejen děti obávají zlé vánoční kočky Jólakötturinn. Ta obchází po okolí a pojídá údajně ty, kteří na Vánoce nedostali žádný kus oblečení. Mýtus vznikl jako podpora v časném zpracování ovčí vlny. Líní farmáři, kteří vše nestihli před prvními mrazy, pak nejen postrádali ono oblečení, ale ještě navíc se museli obávat kočičího monstra. Dnes je proto pravidlem, že každý Islanďan najde mezi dárky alespoň jeden kus oblečení.
Children: if you have not received any new winter clothes by the end of Christmas Eve, the traditional giant Icelandic Yule Cat or "Jólakötturinn" will find you and eat you. Sorry about that. pic.twitter.com/GT2WS89H89
— Sanjoy Roy (@sanj0yr0y) December 24, 2018
Svátky strachu a děsu
Na Vánoce se těší hlavně děti, ty rakouské však kromě nedočkavosti zažívají i strach. Po ulicích se tam totiž potlouká démonická postava Krampuse. Ta údajně doprovází Santu a v ulicích hledá neposlušné děti. Rakušani berou tuto tradici opravdu vážně, v průběhu celého prosince tak v ulicích můžete potkat opravdu děsivě ztvárněné Krampy, kteří kromě malých šprýmů opravdu nahánějí strach – a to nejen dětem, ale i mnohým dospělým.
In Austria's alpine villages, jolly ol' Saint Nick doesn't travel alone ... the dreaded Krampus keeps by his side. A figure of local folklore for centuries, this horned half-goat/half-demon keeps children who misbehave in check. This Christmas, you bette... pic.twitter.com/papF89uXaF
— WuWei Today! (@WuWeiToday) December 25, 2018
K vánoční tabuli na kůži či hnijící maso
Tradiční grónské vánoční jídlo „Mattak“ je kus velrybí kůže konzumovaný i s podkožním tukem. Mattak by teoreticky měl chutnat jako čerstvý kokos, většinou je však natolik tuhý, že je nemožné ho rozkousat. Po chvíli žvýkání se polyká vcelku.
Dalším grónským vánočním pokrmem je „kivak“. Maso arktických ptáků alk se zabalené v tulení kůži na několik měsíců zakopává pod zem. Až když dosáhne řádného stupně rozkladu, je za syrova konzumováno jako jedna z největších pochoutek.
En Groenlandia, el plato estrella en Nochebuena es el Mattak, piel de ballena con grasa en el interior con forma de cubo. ¿Vosotros qué ha sido lo más raro que habéis cenado en Nochebuena o comido en #Navidad? Nos lo podéis contar en el 63 65 68 279 pic.twitter.com/rHCkG4q7mP
— Las Mañanas KISS (@lasmananaskiss) December 20, 2018
Slaměná koza obětí žhářství
Nejstarší tradicí z tohoto seznamu je švédská Yule koza. První zmínky jsou z 11. století, kdy svatého Mikuláše doprovázela koza ve velikosti člověka, která měla moc ovládat ďábla.
V 17. století se muži převlékali za kozí monstra a běhali bujaře po městech, domáhali se dárků. V 19. století se z monstra naopak stal dárce dárků, otcové rodin se převlékali za kozy a obdarovávali zbytek rodiny.
Dnes se z kozy stal hlavně symbol. Malé slaměné kozičky s červenou pentlí se věší jako ozdoby na stromečky i jinde. Větší, někdy i 10 metrů vysoké se pak kolektivně staví na náměstích velkých měst. Čas od času se pak stávají oběťmi žhářských šprýmů.
In Sweden, a 13-metre-tall Yule Goat has been built in Gävle’s Castle Square for the Advent, unwittingly leading to another “tradition -” people trying to burn it down.
— Matt Griffith (@ItsMattGriffith) December 24, 2018
Photo Credit: @draggen45 #gavlegoat #sweden #christmasaroundtheworld #sharegavle #merrychristmas #xmas pic.twitter.com/nzcruyAup6
Zapomeňte na Santu i prosinec
V Itálii se všechno odehrává až 5. ledna. A namísto Santy, Ježíška či jakéhokoli pána v červeném a s bílými vousy, v Itálii obdarovává děti stará žena ne úplně přívětivého vzhledu, La Befana. Přilétá v noci na koštěti a do domů se dostává komínem, děti jí na posilněnou připravují víno a lokální dobroty.