Článek
V dnešní elektronické době jde možná o ojedinělý případ.
V pátek večer se u domu v pražských Střešovicích, ve kterém sídlí čínská firma CEFC Europe a také Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, objevil nalepený třístránkový dokument.
Bylo to v den, kdy podle slibu člena představenstva CEFC Europe Jaroslava Tvrdíka měla CEFC zaplatit společnosti J&T dluhy, které dosahují více než 11 miliard korun.
Jenže CEFC Europe v pátek nezaplatila.
Ve zmíněném dokumentu J&T oznamovala, že kvůli těmto dluhům CEFC Europe převzala. Odvolala také celé představenstvo včetně Jaroslava Tvrdíka a místo něj jmenovala krizový management.
„Záměrem krizového managementu je stabilizace hospodářské situace společnosti CEFC,“ napsal v dokumentu nový člen představenstva Dušan Palcr.
Mluvčí J&T Petr Málek Seznamu řekl, že k vylepení dokumentu u domu, kde sídlí CEFC, museli přistoupit. „Budova byla prázdná, nebylo komu dokumenty předat," vysvětlil Málek.
Jenže v sobotu dopoledne už tento dokument nalepený u vily nebyl. Reportér Seznamu ho viděl vhozený ve schránce.
Co je za ovlávnutím CEFC?
Za ovládnutím firmy CEFC Europe je zjevně obava J&T Private Investments, že ztratí vliv nad zástavami, jimiž je zajištěna její více než 11miliardová půjčka české filiálce čínské firmy.
CEFC sice ujišťuje, že je připravena dluh splatit, má na to prý v ČSOB už dokonce připravených 475 milionů eur, což půjčenou částku převyšuje. Účtem disponuje dceřiná firma státní čínské společnosti CITIC, která má vstoupit do CEFC Europe a vyřešit její dluhy.
Z J&T se však ozývají obavy, že není jisté, zda by peníze doputovaly bez jakýchkoliv omezení na její účty.
Může jít ovšem také jen o záminku ze strany J&T a snahu dostat se k zástavám za každou cenu. Protože půjčku J&T Číňanům poskytovala v době, kdy se už začínaly množit informace o horšícím se zdraví CEFC a slábnoucí politické podpoře jejích šéfů v Číně, nechala si J&T pomocí zástav ošetřit i vyšší riziko.
Proto hodnota zastaveného majetku vysoce převyšuje hodnotu samotného úvěru, podle některých zdrojů více než dvojnásobně.
Jaroslav Tvrdík o situaci ve společnosti CEFC:
To, co nyní sledujeme, je především boj o zástavy, jimiž je úvěr zaručen. Jde o řadu aktiv, jež nakoupila CEFC v České republice, k nimž patří ceněné nemovitosti jako je obchodní palác Florentinum, historická budova Živnobanky v Praze na Příkopech či aréna v Edenu, domovský stadion fotbalové Slavie.
Kontrola nad zástavami je pro J&T komplikovaná, protože tato aktiva patří různým částem skupiny CEFC, nikoliv přímo české pobočce CEFC Europe, kterou dosud vedl Jaroslav Tvrdík a Marcela Hrdá.
J&T zasáhla i kvůli nevyjasněné struktuře CEFC
Jak upozornil server Týden.cz (patří do mediálního domu Empresa Media, v němž má CEFC majetkový podíl), začala Rainbow Wisdom, dceřiná firma čínského státního holdingu CITIC, v minulých dnech uzavírat s akcionáři všech českých firem kontrolovaných holdingem CEFC China smlouvy o nabytí práv k těmto aktivům.
Jinými slovy, začala si tyto firmy, z nichž minimálně část je předmětem zástav, stahovat pod sebe. Právě tento krok zřejmě vyprovokoval J&T k tak razantnímu zásahu, jakým je nepřátelské ovládnutí představenstva CEFC Europe.
Dalším impulsem pak je nevyjasněná akcionářská struktura CEFC Europe. Do ní podle slov dosavadního šéfa představenstva Jaroslava Tvrdíka vstupuje čínský státní holding CITIC. Podle tvrzení lidí blízkých J&T ale nelze vlastníky CEFC Europe změnit bez souhlasu věřitelské J&T. Za zásahem tam může být i snaha podílet se na vlastnických změnách v CEFC Europe.
Potvrzuje to i partner J&T Patrik Tkáč. „Jarda (Tvrdík, dosavadní šéf CEFC China – pozn. red.) lže. Obrovské úsilí najít dohodu, ale stále bez úspěchu. Místo placení podal 40 předběžných opatření. Jsme připraveni okamžitě přijmout platbu zákonnou cestou a odevzdat klíče,“ napsal Tkáč na Twitteru.
Reportérka Zuzana Kubátová o firmě CEFC:
V obchodních kruzích vzbudilo velkou zvědavost, oč J&T výměnu představenstva opírá. Odpověď lze od pátku najít na internetu, na stránkách justice.cz, kde je zveřejněna dokumentace k odvolání představenstva a volbě nových krizových statutářů CEFC Europe.
Součástí garancí půjčky od J&T měl věřitel mimo jiné právo začít za dlužníka vykonávat akcionářská hlasovací práva v případě nesplácení úvěru podle úvěrové smlouvy. K výkonu práv patří i nárok na obsazení představenstva. Právě tato ustanovení J&T využívá.
J&T fotbalovou Slavii nevlastní
Neovládla tedy CEFC vlastnicky, není tedy ani nepřímo novým majitelem fotbalového klubu Slavia či podílu v Českých aeroliniích. Má ale možnost ve firmách CEFC rozhodovat za číského akcionáře prostřednictvím svých lidí v představenstvu CEFC.
Jaký lze čekat další vývoj? Buď se J&T rychle dohodne na vypořádání vzájemných nároků s čínskou polostátní firmou CITIC, která má uklízet nepořádek po zadlužené CEFC, nebo lze čekat komplikovanou a tvrdou právní bitvu o více než 11miliardový majetek, jejíž součástí může být i arbitrážní žaloba proti České republice.