Článek
Prezidentovo nedostatečné odsouzení krajní pravice po útoku v Charlottesville vyvolalo bouřlivé reakce nejen mezi širokou veřejností, ale také mezi jeho spolupracovníky a poradci.
Naposledy kvůli tomu jako vědecký vyslanec Trumpovy administrativy rezignoval profesor z univerzity v Berkley Daniel M. Kammen, odborník na energetiku a přírodní zdroje. Ve svém rezignačním dopise vyjmenoval i několik dalších důvodů - vesměs šlo o tytéž, kvůli kterým rezignovala řada jiných Trumpových poradců ze světa businessu i vědy.
Daniel Kammen ale do svého dopisu ukryl i jednoznačnou zprávu v podobě slova „impeach”, tedy „obvinit”. Slovo dají dohromady první písmena odstavců v dopise. „Impeach” se používá nejčastěji v souvislosti s ústavní žalobou na některého voleného funkcionáře, tedy impeachment. Ve Spojených státech jde o právní prostředek Kongresu, jak zbavit prezidenta funkce v případě, že je podezřelý ze spáchání zločinu, zločin spáchal nebo jinak znevážil svůj úřad.
Mr. President, I am resigning as Science Envoy. Your response to Charlottesville enables racism, sexism, & harms our country and planet. pic.twitter.com/eWzDc5Yw6t
— Daniel M Kammen (@dan_kammen) August 23, 2017
V souvislosti s Donaldem Trumpem a jeho výkonem funkce amerického prezidenta už téma impeachmentu veřejně několikrát padlo. Podle nedávné analýzy think-tanku The Brookings Institution například současného prezidenta v Senátu od impeachmentu dělí jen šest hlasů. Elaine Kamarcková, kterou za analytiky cituje britský The Independent, uvádí, že proti Trumpovi by se v Senátu nyní bez obav postavilo 12 zástupců Republikánské strany. V součtu se 48 demokratickými hlasy tak Trumpa od impeachmentu v horní komoře amerického Kongresu dělí opravdu jen podpora šesti republikánů.