Článek
Papež František v neděli v poledne přednesl tradiční poselství Urbi et orbi (Městu a světu). Poselství šlo stejně jako velikonoční mši sledovat po celém světě online. Podobu obřadu proměnila už druhý rok pandemie. Mši František sloužil uvnitř Svatopetrské baziliky, kde později přednesl i svůj vzkaz celému světu.
Boží hod, během kterého si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista, nabízí podle Františka mocnou symboliku, jež dodává naději a útěchu těm, které pandemie zasáhla, ale nenabízí lidstvu „zázrak nebo magickou formulku“, která by současnou krizi vyřešila.
Hlava katolické církve připomněla, že pandemie koronaviru dopadla obzvlášť tvrdě na sociálně slabé a jinak ohrožené jedince i státy. Papež, který obvykle promlouvá za přítomnosti desítek tisíc věřících na Svatopetrském náměstí, projev přednesl před pouhými 200 církevními hodnostáři.
František ocenil hrdinské nasazení zdravotníků a zdůraznil důležitost očkování. Současně s tím vyzval západní státy, aby urychlily distribuci vakcín a projevily solidaritu s těmi nejchudšími. „Vakcíny jsou v tomto boji naprosto klíčové,“ uvedl papež, jenž později vyjádřil sympatie mladým lidem, kterým koronavirus zabránil v prezenční výuce.
František označil za „skandální“, že na světě neskončily ozbrojené konflikty a že jednotlivé země stále navyšují armádní rozpočty. Papež také připomněl utrpení protestujících v Barmě, „válkou zmučených“ Syřanů, hladovějících Jemenců či Libanonců, které v létě zasáhl výbuch v Bejrútu.
Papež také poděkoval státům, které přijímají uprchlíky. Apeloval na Izraelce a Palestince, aby zahájili společný dialog, a na závěr vyzval ke zrušení všech zákonů, které zakazují svobodné náboženské vyznání.