Článek
Jde o základ pro budoucí krajinné prvky a biotopy pro ohrožené živočichy. ČTK to sdělil mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa.
Kvůli pandemii koronaviru tentokrát ochránci přírody vysazovali stromy bez dobrovolníků a žáků místních základních škol, kteří jim jinak pomáhají. „Práce to nebyla jednoduchá, ale šla nám od ruky. Snad také brzy sprchne. Jarní výsadby jsou u konce,“ uvedl Petr Libosvár ze Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Studénka.
V Hladkých Životicích sázeli ochránci stromy na obecních pozemcích a ve Velkých Albrechticích na pozemku, který navazuje na Evropsky významnou lokalitu Poodří. „Zatímco v jiných letech je touto dobou krajina Poodří částečně zaplavena, letos se muselo kvůli nedostatku srážek zalévat už při výsadbě. S ošetřováním stromů v budoucnu budou pomáhat obce, hasiči a další místní spolky,“ uvedl Kaňa.
Loni Arnika a ČSOP s dobrovolníky vysadily v Poodří 360 mladých dubů a hrušní. Projekt začal v roce 2018, do roku 2023 tam ochranáři vysadí více než 1500 stromů, mezi nimiž budou kromě dubů a starých odrůd hrušní také topoly a vrby. V dutinách stromů v budoucnu najdou domov ohrožené druhy živočichů, například chráněný brouk páchník hnědý.