Článek
Dnes má její sídlo kapacitu zhruba 300 lidí, popsal Karel Dobeš ve studiu. Do stávajících kanceláří se tak vejde ještě 5 desítek expertů.
Český stát investoval do budovy částku v řádu milionů korun, některé prostory fungují v tajných režimech a stěhovat se by znamenalo vysoké výdaje. Jako nejpravděpodobnější a výrazně levnější se proto zdá varianta získat kanceláře v blízkých budovách na nábřeží Vltavy.
„Samozřejmě se nabízí spojení s budovou bývalé státní plánovací komise, která je hned vedle. Jednáme o tom v pracovní skupině na Úřadu vlády, dohodu bychom chtěli mít na konci roku.” Podle Karla Dobeše bude Evropská komise ještě jednat o rozpočtu na provoz agentury. „Od toho se odvine, jak rychle se budou nabírat lidé,” vysvětlil.
Karel Dobeš
vládní zmocněnec pro spolupráci s agenturou GSA
Studoval ČVUT, v roce 1974 ukončil Technickou univerzitu v Mnichově.
Od té doby pracuje v oblasti evropských kosmických aktivit. Pomohl vyjednat sídlo GSA pro Prahu, organizoval vstup ČR do Evropské kosmické agentury (ESA).
Nová Agentura pro kosmický program EU bude v Praze sídlit od roku 2021. Bude zastřešovat nejen stávající systémy družicové navigace Galileo a EGNOS, systém pozorování Země Copernicus i nově připravovaný komunikační systém pro úřady GovSatcom. Za program jako celek zodpovídá EU, spolupracovat bude ale i s Evropskou kosmickou agenturou.
Nezávisle na tom bude česká vláda schvalovat v nejbližších dnech klíčový dokument, který se týká domácích vesmírných aktivit: Národní kosmický plán pro roky 2020–2024.
Tam je podle ministerstva dopravy prioritou mimo jiné vyrábět v ČR komponenty pro nosné rakety a družice a dostat české firmy z pozic subdodavatelů výše nebo motivovat chuť privátních investorů pouštět se do vesmírných projektů.