„Nikdy za celou historii měření jsme nezaznamenali takto vysokou teplotu,“ uvedl brazilský vědec Carlos Schaefer, který se specializuje na studium permafrostu.
Satelitní snímek ze 4. února 2020.
Satelitní snímek ze 13. února 2020 ukazuje masivní úbytek sněhu a ledu. Oba snímky dělí jen devět dní.
Během léta na jižní polokouli - od prosince do února - dochází na antarktickém poloostrově k tání sněhu a ledu. Z výšky jsou viditelné bleděmodré skvrny vody. Nový výzkum ukazuje, že Slunce není jediným důvodem tání ledového povrchu.
Satelitní snímek z antarktického léta, březen 2016.
Foto: Mario Tama, Getty Images Led poblíž pobřeží západní Antarktidy. Vědci použili data IceBridge k pozorování, že západní antarktická ledová pokrývka může být ve stavu nevratného poklesu, který přímo přispívá ke stoupající hladině moře.
Červené části ukazují teplotu nad 10 °C, oranžové části jsou teploty okolo 5 °C, bílé jsou 0. Na snímku můžeme vidět, že nejohroženější částí je oblast ostrova Eagle na severovýchodě Antarktidy.
Podle brazilského vědce Carlose Schaefera byla rekordní teplota pro celou Antarktidu naměřena na Seymourově ostrově v rámci dvacetiletého brazilského projektu zaměřeného na dopad klimatických změn na věčně zmrzlou půdu.
Foto: DeAgostini, Getty Images Na jižní polokouli panuje nyní léto. Seymourův ostrov, který je domovem argentinské vědecké základny Marambio, se nachází poblíž Antarktického poloostrova - úzkého pruhu pevniny táhnoucího se směrem k Argentině.
Foto: Mario Tama, Getty Images „Nikdy za celou historii měření jsme nezaznamenali takto vysokou teplotu,“ uvedl brazilský vědec Carlos Schaefer, který se specializuje na studium permafrostu.
Foto: Alessandro Dahan, Getty Images Vědci teplotu měří na 23 různých odlehlých monitorovacích stanicích v Antarktidě. Na snímku část vybavení stanice Comandante Ferraz, 22. prosince 2019 na ostrově King George.
Foto: Alessandro Dahan, Getty Images 21. prosince 2019: Pohled na plovoucí led z pláže u brazilské stanice Comandante Ferraz na ostrově King George, Antarktida.
Video zaznamenávající roční proměnu povrchové teploty země od roku 2000 do roku 2020. Video: NASA