„UMPRUM trpěla nedostatkem prostoru pro výuku téměř 100 let. Výstavbu nového objektu, který by měl lepší prostorové parametry než historická budova v centru města, se pokoušel už kolem roku 1930 iniciovat architekt Pavel Janák. Podmínky pro výuku se podstatně zhoršily v 90. letech, kdy škola v důsledku restitucí přišla o většinu externích dílen. Jediným východiskem z této situace bylo získání nové budovy, do níž by se přestěhovalo dílenské zázemí a případně také část ateliérů,“ podotýká rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.
Po téměř deseti letech příprav a stavebních prací má Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze možnost rozvíjet svou výuku v novém Technologickém centru v Mikulandské ulici.
Nedostatek prostoru pro výuku a nevyhovující podmínky pro potřeby umělců a designérů škola řešila už sto let.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena roku 1885.
Od svého vzniku sídlila v novorenesanční budově na Náměstí Jana Palacha, jež byla vystavěna v letech 1882–1885 podle projektu Františka Schmoranze mladšího a Jana Machytka, až do dnešních dní.
Dílenské zázemí bylo už od samotného počátku nezbytnou součástí výuky. S rostoucím počtem oborů narostly i nároky na lepší umělecko-řemeslné technologické zázemí.
„Podmínky pro výuku se podstatně zhoršily v 90. letech, kdy škola v důsledku restitucí přišla o většinu externích dílen. Jediným východiskem z této situace bylo získání nové budovy, do níž by se přestěhovalo dílenské zázemí a případně také část ateliérů,“ uvedl rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.
V nové budově nechybí ani prostory pro teoretickou výuku, výstavy, společenské akce nebo konference.
Architektonickým návrhem byl pověřen profesor UMPRUM Ivan Kroupa společně s Janou Moravcovou a Tomášem Zmekem.
Navržená budova zapadá do okolní zástavby, ale zároveň poskytuje kompletní a zcela současné technologické zázemí pro většinu vyučovaných disciplín.
Vnitřní komunikační a prostorové uspořádání přitom respektuje historický systém modulace a traktování původní stavby.
Základní ideou budovy je otevřenost prostorová, mezioborová, myšlenková i otevřenost vůči veřejnosti.
V současné době je nové technologické centrum UMPRUM v Mikulandské ulici nejmodernější stavbou svého druhu v České republice.
Stalo se zázemím pro většinu školních dílen, které mohly být vybaveny novými stroji splňujícími špičkovou kvalitu pro tvorbu.
Do nové budovy je situováno celkem 22 dílen.
Svým vybavením se tak UMPRUM podle svého vedení stává plně konkurenceschopnou vůči špičkovým evropským uměleckým školám.
Budova je završena terasou, ze které je výhled na celou Prahu a kam se vejde všech 500 studentů a 170 zaměstnanců školy.
Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění.
Jednotlivé katedry se dále člení dle své odborné specializace na ateliéry vedené uznávanými osobnostmi nejen české umělecké scény.
Pražská UMPRUM jako jediná středo- a východoevropská škola figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť.
V celosvětovém hodnocení QS World University Rankings již třetím rokem obhajuje pozici mezi 50–100 nejprestižnějšími uměleckými školami světa.
Hlavní budovu na náměstí Jana Palacha a technologické centrum v Mikulandské ulici dělí 10–15 minut pěší chůzí uličkami Starého Města. Studenti tak vlastně napomáhají k pocitu autentického života na Praze 1, který vlivem turismu mizí.