Článek
Renesanční radnice v Kyjově a Prachaticích, modernistické v Ostravě a Jablonci nad Nisou, ale i pomník krále Jiřího z Poděbrad ve stejnojmenném lázeňském městě nebo Primátorská tramvaj z roku 1900.
Na návrh Ministerstva kultury seznam národních kulturních památek nově obohatí 16 nemovitostí a dvě perly z pokladnice české historické techniky. Vláda jejich povýšení na nejvyšší památkovou ochranu schválila minulý týden, ale na seznam by se měly dle návrhu oficiálně dostat až od 1. července 2024.
Povýšení ve skupinách
Soubor národních kulturních památek se v minulosti nerozšiřoval každý rok, ale v posledních letech se to stalo pravidelným zvykem. Navrhovatelé přitom často sahají po skupinách podobného typu památek. Třeba minule to bylo několik zámků a klášterů, ještě rok předtím skupina kostelů na Broumovsku.
Podívejte se na nově navržené národní kulturní památky
Letos Ministerstvo kultury sáhlo hlavně po památkově významných radnicích v různých architektonických stylech. „Historické radniční budovy našich měst jsou zcela specifickou a jedinečnou součástí kulturního dědictví České republiky. Tyto významné městské stavby představují mimořádně cennou pokladnici historických architektonických stylů a přehlídku kvalitních tradičních uměleckých řemesel,“ vysvětlil ministr kultury Martin Baxa (ODS). Nejvíce, celkem tři, je jich v jihomoravském kraji.
Vedle nich nejvyšší ochranu získal méně známý hrad a zámek v Poběžovicích v západních Čechách, v podhůří Českého lesa. Spojený je hlavně s všestrannou osobností Richarda Mikuláše hraběte Coudenhove-Kalergi, který byl zakladatelem panevropského hnutí, ideového předchůdce Evropské unie.
V tom byl blízký králi Jiřímu z Poděbrad, jehož památník ve středočeských Poděbradech je dalším bodem na seznamu. Obě osobnosti spojuje svou dobu předbíhající myšlenka mírové organizace jednotné Evropy.
Nové národní kulturní památky
Nemovité památky
- Malostranská radnice v Praze (hlavní město Praha)
- Pomník krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech (Středočeský kraj)
- Stará radnice královského města Prachatice (Jihočeský kraj)
- Radnice královského města Plzeň (Plzeňský kraj)
- Hrad a zámek Poběžovice (Plzeňský kraj)
- Radnice královského města Kadaň (Ústecký kraj)
- Radnice královského města Litoměřice (Ústecký kraj)
- Nová radnice města Jablonec nad Nisou (Liberecký kraj)
- Radnice města Liberec (Liberecký kraj)
- Radnice města Hostinné (Královéhradecký kraj)
- Radnice královského města Havlíčkův Brod (kraj Vysočina)
- Stará radnice královského města Brno (Jihomoravský kraj)
- Radnice komorního města Kyjov (Jihomoravský kraj)
- Radnice královského města Znojmo (Jihomoravský kraj)
- Nová radnice města Prostějov (Olomoucký kraj)
- Nová radnice města Ostrava (Moravskoslezský kraj)
Movité památky
- Primátorská tramvaj z roku 1900 (hlavní město Praha)
- Křižíkova tramvaj z roku 1899 (Plzeňský kraj)
Zdroj: Ministerstvo kultury
Celek doplňují dvě nejcennější historické tramvaje na českém území – pražská Primátorská tramvaj a plzeňská Křižíkova tramvaj, obě z přelomu 19. a 20. století. Hodnotné jsou nejen technicky a kvalitou uměleckého řemesla, ale i významem pro dějiny techniky a průmyslu v českých zemích.
Národní kulturní památky představují nejvýznamnější součást českého kulturního bohatství. Patří k nim nejen stavby, ale i movité předměty včetně významných archeologických nálezů. Ministerstvo kultury spolu s Národním památkovým ústavem se snaží tento soubor průběžně rozšiřovat tak, aby dával ucelenou představu o celém spektru českého kulturního dědictví, i v evropském kontextu.