/Od našeho zvláštního zpravodaje ze Slovinska/
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Dvě třetiny Slovinska zasáhly minulý víkend bleskové povodně. Premiér Robert Golob je označil za „nejhorší přírodní katastrofu“ v historii země. Na snímku z 8. srpna město Ljubno ob Savinji na horním toku řeky Savinja.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Dle odhadů vlády škody překročí půl miliardy eur. (Na snímku Ljubno ob Savinji.)
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Hladiny řek se během víkendových povodní zvedly až o sedm metrů a jejích síla byla ničivá. Divoká voda s sebou brala auta, domy i kusy silnic. (Fotografie vznikla nedaleko Ljubna ob Savinji.)
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy V poškozených regionech je nefunkční veškerá infrastruktura. Sehnat benzín nebo naftu je nadlidský úkol. (Na snímku Črna na Koroškem.)
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Hlavní cesta mezi Ljubnem ob Savinji a Lučou je mimo provoz. Pokud se místní chtějí dostat z jedné obce do druhé, musí se vydat dvouhodinovou objížďkou přes Rakousko, nebo po nezpevněných cestách horami.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy I na mohutných mostech podél hlavní komunikace se podepsala ničivá síla velké vody. Fotografováno blízko Črny na Koroškem.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Zničená jsou však i místa položená výše v horách. Například část vísky Raduha, která je dnes v podstatě odříznutá od světa, strhla lavina kamení a dřeva z rozmáčeného úbočí Savinjských a Kamnických Alp.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Silnice a domy ve vesnici Raduha jsou zasypané i metrovými závaly kamení a dřeva.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Voda odnesla všechno, co měli místní na zahradách. (Raduha, 10. srpna.)
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Obyvatelé Raduhy vyčkávají na pomoc. „Potřebovali bychom, aby se sem dostal někdo, kdo by nám pomohl odklidit veškeré kamení a dřevo,“ přibližuje nám mladá Tamara.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Bez těžké techniky lidé moc nezmohou, zatím se snaží vrátit vodu do původního koryta.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy S odklízením bahna, kamení a zničených věcí pomáhá místním jak armáda, tak i hasiči a lidé z okolních nepostižených vesnic.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Jen v Črně na Korošem denně registrují zhruba stovku dobrovolníků.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Auta voda pomačkala jako dětské hračky.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Črna na Koroškem byla jednou z nejvíce zasažených vesnic. V horní části obce jsou domy zavalené těžkým kamením. Voda se tu okolo domů a pracujících bagrů dere i nyní.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Momentka z Črné na Koroškem.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Velký problém, který místní v těchto dnech řeší, je nedostatek pitné vody. Povodně totiž poškodily potrubí.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Momentálně je Slovinsko ohroženo možnými sesuvy vodou podmáčené půdy.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Neúnavnost dobrovolníků i pomoc putující do Slovinska ze zahraničí dává naději, že by se země mohla pomalu ale jistě z neútěšné situace dostat. (Na snímku Črna na Koroškem.)
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Slovinská vláda odhaduje, že celkově bylo zaplaveno více než 10 tisíc domů a více než 10 tisíc rodin je v nouzi.
Reportéři Seznam Zpráv ve Slovinsku Vesnička Raduha je dnes v podstatě odříznutá od světa a lidem v ní dopravuje pitnou vodu či jídlo helikoptéra. Reportéři Seznam Zpráv se podle místních dostali do vísky jako první.
Slovinská krajina se v některých místech změnila k nepoznání. Fotoreportáž z obce Ljubno ob Savinji na horním toku řeky Savinja z 9. srpna.
Obyvatelé Črny na Koroškem byli v prvních dnech po povodních zcela odříznuti od světa a nemohli kontaktovat ani své blízké. Jaká je situace ve slovinské obci nyní, zjišťovali reportéři Seznam Zpráv 8. srpna přímo na místě.
Fotografie z občiny Črna na Koroškem z 8. srpna.
Rozhovor o tom, co přesně se ve Slovinsku stalo.