Nejdříve se začalo očkovat v Británii, později ve Spojených státech a Kanadě. V pondělí se plánuje nechat naočkovat i nově zvolený americký prezident Joe Biden s manželkou Jill.
V zemích Evropské unie očkování začne 27. prosince. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké biotechnologické společnosti Moderna, posudek k ní by měla vydat 6. ledna. V USA byla schválena 19. prosince.
Podívejte se, jak se masivní očkovací operace začíná rozjíždět.
Vakcínu americké firmy Pfizer a německé společnosti BioNTech, která je jednou z mála dosud schválených vakcín proti covidu-19, začala jako první v nouzovém režimu používat k hromadnému očkování 8. prosince Velká Británie.
Prvními příjemci vakcíny jsou zdravotníci, senioři a obyvatelé domovů pro seniory. Na snímku jdou zdravotníci naočkovat seniory, kteří jsou v domácí péči. Skotsko, 14. prosince.
Očkovací drive-in v Manchesteru. 17. prosince.
Foto: Mark Lennihan / Pool, Getty Images 14. prosince začala nejrozsáhlejší očkovací kampaň v americké historii. Na snímku pravděpodobně první naočkovaná ve Spojených státech amerických: „Doufám, že nastal začátek konce velmi bolestivého období pro naši zemi,“ uvedla žena, která od počátku stojí v první linii boje proti nákaze. „Chtěla bych veřejnosti dodat důvěru, že vakcína je bezpečná,“ pokračovala.
Na snímku obdržel 96letý John Stephens, veterán z druhé světové války, vakcínu, kterou vyvinula americká společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech.
Začátek očkovací kampaně přichází v době, kdy Spojené státy zažívají nejvíce smrtící fázi epidemie covidu-19, při níž bilance obětí roste tempem více než 2 400 za den. Očkování zdravotníků v portlandské nemocnici v americkém státě Oregon. Snímek ze 16. prosince.
Zásilky vakcín Pfizer jsou připraveny k odeslání. Společnost Pfizer vyvinula speciální přepravní kontejnery se suchým ledem a senzory, které jí umožní na dálku sledovat polohu zásilky a teplotu.
Distribuce vakcíny je poměrně složitý proces zejména kvůli tomu, že očkovací látka se musí skladovat za udržení extrémně nízkých teplot kolem minus 70 stupňů Celsia. Zdravotník s vakcínou 15. prosince 2020, stát Georgie, Spojené státy americké.
V pátek 18. prosince povolil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od americké biotechnologické společnosti Moderna. USA tak mají už druhou schválenou vakcínu.
Distribuce vakcín společnosti Moderna ve státě Mississippi 20. prosince. Látka této společnosti má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednoduší ji distribuovat až k samotným pacientům.
Nemocnice ve Virginii nechává prvně naočkovat ty, kteří už rok stojí v první linii v boji s novým typem koronaviru.
Foto: Boris Roessler/picture alliance , Getty Images Očkovací centrum ve Frankfurtu nad Mohanem je připraveno. Tam, kde se jindy shromažďují tisíce lidí na koncertech, začne masové očkování proti covidu-19.
Vakcinace, která má v Německu stejně jako v celé Evropské unii začít 27. prosince a v následujících dvou dnech a která bude dobrovolná, se tak v prvních měsících neobjede bez upřednostňování nejohroženějších skupin obyvatel. Očkovat se v Německu bude masově zhruba ve 440 centrech.
O nutnosti hromadného očkování je přesvědčen i ruský prezident Vladimir Putin, který se nechá očkovat proti covidu-19 na doporučení specialistů ve vhodnou chvíli. V Rusku už úřady schválily dvě vakcíny Sputnik V a EpiVakKorona. Rusko čelilo mezinárodní kritice za to, že schválilo vakcínu, aniž by za sebou měla pokročilé testování mezi desítkami tisíc lidí. Odborníci varovali před jejím širším využitím do doby, než budou dokončeny potřebné studie.
Izrael zahájil očkování 20. prosince. Prvním Izraelcem, který dostal schválenou vakcínu, byl předseda vlády Benjamin Netanjahu. Na snímku se již nechává naočkovat zdravotnický personál.
Jako první arabská země začala očkovat Saúdská Arábie.