Osmdesát zemí světa včetně Česka na víkendovém summitu společně vyzvalo, aby „územní celistvost“ Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese. Delegace zároveň apelovaly na návrat ukrajinských dětí deportovaných Ruskem.
Podívejte se, jak to v luxusním resortu v Bürgenstocku nedaleko Lucernu vypadalo. A projděte si nejdůležitější výroky víkendového summitu:
Mírový summit v předhůří švýcarských Alp. Společná fotografie účastníků mezinárodní konference o rusko-ukrajinském konfliktu v luxusním resortu v Bürgenstocku, nedaleko Lucernu. Zúčastnili se jí zástupci 92 zemí a 8 mezinárodních organizací, včetně 57 hlav států a šéfů vlád.
Středem pozornosti byl na setkání ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, kterého na každém kroku hlídala jeho ochranka.
„Ukrajina nikdy válku nechtěla. Jediný, kdo ji chtěl, je Putin,“ řekl na summitu Zelenskyj. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové ruský prezident o ukončení konfliktu vážně neusiluje a místo toho trvá na kapitulaci Kyjeva.„Žádná země v dějinách by na takovéto nehorázné podmínky nepřistoupila.“
Spojenci. Kanadský premiér Justine Trudeau, který na závěrečné tiskové konferenci objal Zelenského, slíbil, že jeho země hodlá v nejbližších měsících uspořádat setkání na úrovni ministrů zahraničí, kde se bude probírat humanitární rozměr války.
Na summitu chyběli někteří silní hráči, jako je Čína. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan okomentoval čínskou absenci slovy: „Předpokládám, že tady (Číňani) nejsou, protože je Putin požádal, aby nechodili.“ Americký prezident Joe Biden do Švýcarska nedorazil. Sullivan (vpravo) na fotce s vedoucím prezidentské kanceláře Ukrajiny Andrijem Jermakem.
„Jako mezinárodní společenství můžeme připravit základy pro přímá jednání mezi válčícími stranami,“ vysvětlila cíl summitu švýcarská prezidentka Viola Amherdová (druhá zleva), která summit pořádala.
„Rodinná“ alba nebo selfíčka nemohla na setkání chybět. Jedno s ukrajinským prezidentem ulovil i argentinský prezident Javier Milei (uprostřed).
„Nepotřebujeme nadiktovaný mír, ale čestný a spravedlivý mír, který bude brát v potaz celistvost a suverenitu Ukrajiny,“ řekl na summitu německý kancléř Olaf Scholz.
„Zdá se mi to spíše jako propagandistický krok, než reálný. Nepřijde mi jako vyjednávací stanovisko příliš efektivní říct Ukrajině, že by se měla stáhnout z Ukrajiny,“ hodnotí ruský návrh mírového řešení italská premiérka Georgia Meloniová.
Summit měl i české zastoupení. Zemi zde reprezentoval prezident Petr Pavel. „Naším cílem je najít cesty, jak chránit jaderná zařízení na Ukrajině, jak nad nimi udržet plnou kontrolu a jak zabránit událostem, které by mohly vést ke katastrofě globálního rozsahu,“ řekl Pavel.
Ruský návrh mírového řešení je podle něj souborem kapitulačních podmínek, které úplně ignorují mezinárodní právo a nastolují právo silnějšího. Na fotce se švýcarskou prezidentkou Violou Amherdovou.