Aby se lidé vyhnuli podobným davům, doporučuje mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný, aby návštěvníci přijeli na Sněžku mimo sezonu – ideálně třeba během všedních dní v září, kdy je ještě poměrně teplo a slunečno.
Podívejte se, jak vypadal první prodloužený víkend letošních prázdnin na Sněžce:
Zaměstnanci lanovky na Sněžku doporučují lidem, kteří se chtějí vyhnout víc než hodinovému čekání ve frontě, aby přišli v méně vytížené časy – tedy před desátou nebo až po 15. hodině.
Informační tabule hlásí, že až na Sněžku se kvůli větru nikdo nevyveze. Někteří jsou zklamaní, jiní přehodnocují trasy z Růžové hory. „Tak nakonec jedeme jen na Růžovku,“ oznamuje jedna z matek své rodině.
Čekání ve frontě může zabrat i hodinu a půl. Provoz lanovky je navíc regulovaný – za hodinu přepraví jenom 250 lidí.
Mnoho turistů vyráží na vrchol v doprovodu psů.
Sněžka patří k nejvyhledávanějším horám v Česku. V sobotu kolem poledne se na vrcholu sešly necelé dva tisíce lidí. „Kdyby tu bylo méně lidí, líbilo by se mi tu víc,“ popsala asi dvacetiletá dívka.
Cestou z Růžové hory potkáváme mnoho rodičů s dětmi. „Teď jí došly síly,“ vysvětluje jedna z matek, proč nese svou dcerku. Zbytek skupiny má někde za sebou. „Prostě jsme jim utekly,“ směje se, zatímco drží holčičku v náručí.
Kamenité schody jsou poměrně náročnou trasou. Ti, kteří se chtěli se svými dětmi dostat až na Sněžku, museli od Růžové hory kvůli větru po svých.
Cesta z Růžové hory byla v sobotu poměrně vytížená. Davy lidí proudily nahoru i dolů, v úzkých úsecích se lidé opatrně vyhýbali, v těch širších zase odpočívali vedle cesty.
Někteří lidé si myslí, že by bylo vhodné vstup na Sněžku regulovat. Podle mluvčího KRNAP Radka Drahného nejsou ale denní limity podle zákona možné.
Ochranné sítě mají za úkol vymezit prostor, do kterého turisté nesmí. I tak se ale najdou tací, kteří kvůli fotce opatření ignorují. Na Sněžce je nicméně mnoho lidí, kteří neukázněné návštěvníky usměrní, aniž by to musel dělat někdo ze strážců.
„První rok se sítě řešily, bylo kolem toho velké haló. Dnes se ale setkáváme s tím, že lidé jejich přítomnost chápou. Sice se jim nelíbí, ale rozumí tomu, proč tu jsou,“ popisuje Radek Drahný z KRNAP.
Jubilejní cesta působí jako dlouhý průvod. Osobní prostor prakticky neexistuje, protože lidé, kteří míří do Polska nebo na Luční boudu, tudy musí projít. Známá Cesta česko-polského přátelství totiž v letní sezoně vede pouze na Sněžku.
Luční bouda je nejvýše položenou horskou chatou v Krkonoších. V hlavní sezoně tudy proudí tisíce turistů, kteří se zde většinou zastaví, aby si odpočinuli a pochutnali si třeba na borůvkových knedlících, místním pivu nebo guláši.
V Úpském rašeliništi je už lidí méně. Ti, kteří na horu vyrazili z Pece pod Sněžkou, se totiž vracejí spíše přes Růžovou horu či Obří důl, velká část turistů zároveň směřuje do Polska.
Někteří lidé se na hřebeny vydávají na kole. Trendem poslední doby jsou elektrokola, najdou se ale i tací, kteří k obdivu všech jedou na vlastní pohon. „Táto, on to nedá,“ komentuje asi desetiletý chlapec cyklistu, který se z posledních sil škrábe směrem od Výrovky k Luční boudě.
Lanová dráha na Sněžku v Peci funguje už od roku 1949, do roku 2012 tu ale jezdila jen dvousedačková lanovka. Místo ní teď turisty na vrchol vozí nová kabinová lanovka – provoz na Růžovou horu byl zahájen v roce 2013, úsek na Sněžku se veřejnosti otevřel až v roce 2014. Lanová dráha vede po původní trase, spodní stanice v Peci pod Sněžkou je pouze posunuta níž k chatě Lesovna. Na horu převeze maximálně 250 lidí za hodinu.