Článek
ČTK to řekla náměstkyně ministra obrany pro nakládání s majetkem Eva Burešová. Obrana chce v příštích letech nakoupit 210 bojových vozidel pěchoty (BVP). Smlouvu na nákup techniky asi za 50 miliard korun chce uzavřít v příštím roce. Větší část strojů bude umístěna v posádce v Přáslavicích.
Burešová poznamenala, že moderní vojenské stroje musí být kvůli svému vybavení uskladněny lépe než technika dosavadní. Armáda proto potřebuje ve Vyškově, kde budou mít vojáci část vozů uskladněnou kvůli výcviku, vybudovat nový park techniky. „Bude v něm veškeré potřebné zázemí,“ řekla.
Garáže budou mít podobu dvou velkých objektů umístěných proti sobě. Bude v nich 66 stání pro BVP. Jejich dokončení je plánováno na rok 2022. Připraveny by tak měly být ještě předtím, než armáda první obrněnce dostane. Ministerstvo zatím nevybralo jejich dodavatele, znám by měl být příští rok. Úřad oslovil čtyři firmy, nabídku podaly tři. Přišla od firmy BAE Systems, která vyrábí vozidlo CV90, od společnosti General Dynamics European Land Systems (GDELS) nabízející obrněnce Ascod a od výrobce Rheinmetall Landsysteme, dodavatele stroje Lynx. Ze soutěže odstoupilo německé konsorcium PSM s obrněncem Puma.
Armáda by chtěla trojici nabízených BVP otestovat v listopadu. Zkoušky by se měly podle mluvčího Ministerstva obrany Jana Pejška konat ve Vyškově, Přáslavicích a zejména ve vojenských újezdech Březina a Libavá. Vojáci dodané stroje otestují při jízdě, vyzkouší třeba jejich průchodnost terénem, v plánu jsou i ostré střelby z kanonu a kulometu.
Velká část nových BVP bude umístěna v Přáslavicích, kde tak bude nutné, stejně jako ve Vyškově, vybudovat garáže. Podle Burešové ministerstvo chce použít systém typových staveb. „Chceme použít projekt garáží ve Vyškově jako typový i pro Přáslavice,“ poznamenala. Výstavbu by to podle ní mělo urychlit. Stejným způsobem chce ministerstvo postupovat třeba i u budování skladů zbraní a munice.