Článek
Park Na zahajce tornádo výrazně poničilo, nezůstaly v něm žádné stromy. „Obecně platí, že preferujeme, aby se studenti vyšších ročníků zapojili do praktické výuky. V daném případě tedy nejen do projektování na papíře, ale aby se museli zároveň vyrovnat i s náročnou prací v terénu, což toto zadání beze zbytku splňuje,“ uvedl Přemysl Krejčiřík z Ústavu biotechniky zeleně fakulty.
Výsledky budou v únoru, kdy studenti odevzdají už hotovou práci. Posoudí ji komise složená ze zástupců Nadace partnerství, pedagogů univerzity a obce Hrušky. Studentské návrhy projekčně doplní specialisté na inženýrské sítě. Sázet nové stromy je v plánu na jaře příštího roku po získání povolení dotčených orgánů.
Podle Krejčiříka je projekt ojedinělý. „Pro studenty jde o naprosto unikátní situaci, kdy je vlastně trénujeme na věci spojené s klimatickou změnou, což jsou v podstatě nové výzvy krajinářské architektury založené na posledních poznatcích práce s takzvanou modrozelenou infrastrukturou, jako je zasakování vody, udržení vody na stanovišti nebo práce s případnými přebytky vody, co spadnou v jednom okamžiku,“ uvedl Krejčiřík.
Silná bouře s tornádem poničila v závěru června v několika obcích na Hodonínsku a Břeclavsku asi 1200 domů, z toho 200 jich muselo jít k zemi. Šest lidí přišlo o život. Materiální škody byly vyčísleny na zhruba 15 miliard korun.