Článek
Firma připravila desítky hygienických opatření, která budou muset zaměstnanci dodržovat. Pracovníci od firmy dostanou roušky nebo respirátory, řekla dnes ČTK mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle.
„Mimo jiné všem našim zaměstnancům poskytneme roušky nebo respirátory, k dispozici budou volně přístupné dávkovače s dezinfekcí. Při vstupu do areálu firmy budou zaměstnanci podrobeni namátkové kontrole teploty,“ uvedla příklady hygienických opatření Biddle.
Odbory automobilky již dříve uvedly, že se činnost ve firmě postupně oživuje. Postupné probouzení výroby je podle odborů užitečné při testování nařízených opatření, která se týkají mimo jiné průchodu branami, parkování, ale i stravování.
Škoda Auto zastavila kvůli pandemii koronaviru ve středu 18. března večer výrobu ve všech třech svých českých závodech, tedy v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Zaměstnanci dostávali od 18. března do 29. března 70 procent platu, poté se částka zvýšila na 75 procent.
Škoda Auto je v Česku stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českých dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce, odstávka je tak značně zasáhla.
Snaha zamezit šíření koronaviru vedla v automobilovém průmyslu k zavádění karanténních opatření, zavírání závodů a propadu tržeb. Sdružení automobilového průmyslu (SAP) dnes uvedlo, že odhadované měsíční propady tržeb automobilek v Česku přesahují kvůli odstávkám výroby v době epidemie 50 miliard korun. Poradenská společnost LMC Automotive už dříve odhadla, že světová výroba vozů letos kvůli pandemii nemoci covid-19 a následné recesi klesne o více než 20 procent. Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí Škoda Auto je, nedávno uvedl, že v prvním čtvrtletí mu meziročně klesl odbyt o 23 procent.
Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34 000 lidí.
Výroba v kolínské automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) také stojí. Výrobní linky by se měly v Kolíně rozjet v pondělí 4. května, původně byl návrat zaměstnanců plánován na pátek 17. dubna. Naopak nošovický Hyundai výrobu po odstávce obnovil 14. dubna.