Článek
ČTK to sdělila Petra Štrofová, mluvčí zlínského Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí.
„Návštěvníci uvidí ve zlínském muzeu trojrozměrné scény, respektive známá místa s typickými miniaturními rekvizitami z jednotlivých dílů večerníčku, a do nich zasazené seriálové postavičky Hodana, Huberta, Edy, Ludvíčka a dalších,“ uvedla Štrofová.
Animovaný seriál, jehož děj je zasazený na Valašsko, vznikl podle scénáře Cyrila Podolského a Martina Šinkovského ve zlínských filmových ateliérech. Večerníček sleduje osudy dvou krys, laboratorního potkana a trpaslíka, kteří žijí na smetišti a potkávají se s jeho dalšími obyvateli.
Na oblibě večerníčku mají zásluhu i hlasy Bolka Polívky a Jiřího Pechy, kteří hlavní hrdiny namluvili. „Nejen samotné příběhy, ale především vlídnost a důvtip postaviček, předurčily úspěch seriálu nejen u dětí, ale i u dospělých. Na televizních obrazovkách se objevila jeho první řada poprvé v roce 2008 a vzápětí získala filmovou cenu Elsa, televizní obdobu Českých lvů,“ uvedla Štrofová. Podle seriálu napsal později Žáček dvě knihy s ilustracemi Ivana Mračka.
Součástí doprovodného programu výstavy budou dětské dílny s názvem Filmová buřinka. Děti si při nich vyzkoušejí filmové kouzlo animace, díky němuž se nehybné předměty na filmovém plátně pohybují jako živé. Dílny se uskuteční v termínech 16. a 30. července a 20. srpna, vždy od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00. Po dobu letních prázdnin nabízí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně volný vstup do svých výstav a expozic pro děti do 18 let.