Článek
Záhadný vzkaz o „bláznovi“ nechal v obraze Výkřik sám jeho autor, norský malíř Edvard Munch. K tomuto závěru dospěli na základě analýzy infračervenými snímky restaurátoři muzea, kde je plátno vystaveno. Zaměřili se především na analýzu jeho písma, které následně srovnávali s jeho písmem v jeho denících a osobní korespondenci.
Malá a téměř nezřetelná věta vepsaná do jednoho z nejznámějších malířských děl všech dob se stala předmětem dohadů v uměleckém světě, informovala stanice BBC. Slova „mohl namalovat pouze blázen“ jsou napsána tužkou v levém horním rohu obrazu. Odborníci na umění se léta přeli, zda je vzkaz vandalským dílem neznámého návštěvníka galerie, či zda jej zanechal na plátně sám Munch, o němž bylo známo, že během svého života trpěl duševní poruchou.
Na obraze z roku 1893 je vidět zoufale křičící postava s rukama pevně přitisknutýma k hlavě pod žlutooranžovými vlnitými liniemi, jež znázorňují oblohu. Výjev se podle BBC stal radikálním a nadčasovým vyjádřením lidské úzkosti, jehož vliv sahá až k filmové hororové sérii Vřískot z 90. let či současným emoji.
Restaurátoři se rozhodli k analýze obrazu před jeho vystavením v novém muzeu, které bude v norském Oslu otevřené v příštím roce. „Nápis je bezpochyby Munchův,“ řekla kurátorka muzea Mai Brittová Gulengová. „Rukopis sám stejně jako události z roku 1895, kdy Munch poprvé svůj obraz vystavil v Oslu, to vše ukazuje jedním směrem.“ Podle Gulengové přidal Munch nápis ke svému obrazu poté, co jeho obraz okomentoval student medicíny jako dílo někoho, kdo je mentálně narušený.
A tiny message hidden in Edvard Munch's famous painting "The Scream" was written by the artist himself, a new investigation of the work has found, finally resolving one of modern art's most enduring mysteries. https://t.co/YkN7stCX21
— CNN (@CNN) February 23, 2021
„Je to kombinace toho, že je ironický, ale také ukazuje svou zranitelnost. Bere to opravdu vážně a je zraněný, protože v jeho rodině jsou nemoci přítomné. Byl velice úzkostlivý a ukázal, že je tím poznamenaný,“ dodává Gulengová.
V době svého vzniku vzbudilo dílo kritické reakce, které Muncha – jak píše ve svých denících – nesmírně zraňovaly. Navíc měl pro své problémy predispozice v rodině. Návaly depresí trpěl malířův otec a sestra. Jeho matka a sestra zemřely předtím, než mu bylo 14 let. Jeho otec zemřel o 12 let později. S bipolární poruchou byla hospitalizována i jeho další sestra. Samotný Munch byl v roce 1908 hospitalizován po nervovém zhroucení.
„Co si pamatuji, tak jsem odjakživa trpěl hlubokými depresemi, které se snažím vyjádřit skrze své umění,“ napsal Munch. „Bez této deprese a nemoci bych se cítil jako loď bez kormidla,“ dodává.
Dvě verze Munchova Výkřiku jsou olejomalby, další dvě jsou pastely. V posledních letech se veřejně vystavené verze staly opakovaně obětí krádeže. V roce 1994 byl ukraden obraz Výkřik z Národní galerie v Oslu, ještě téhož roku byl ale nalezen a znovu se tam vrátil. O deset let později si maskovaní ozbrojení lupiči odnesli za bílého dne jednu z verzí Výkřiku visící v Munchově muzeu. Také tu však později policie našla a v roce 2008 mohl být obraz opět vystaven.