Článek
Zřícenina hradu Pyšolec je podle údajů v památkovém katalogu památkově chráněná od roku 1958. Hrad byl založený na přelomu 13. a 14. století na kopci v meandru Svratky, zanikl v 15. století. V terénu je doposud patrný systém valů, zbytky mohutné válcové věže a paláce.
Obec chce podle starosty Ladislava Stalmacha zabránit tomu, aby zřícenina zanikla. „Její zdi jsou už ve špatném stavu. O Pyšolec se zajímá také Spolek na ochranu památek Bystřicka,“ uvedl Stalmach.
„Směnu s obcí Vír připravujeme. Shodujeme se na tom, že Lesy ČR smění lesní pozemek o výměře asi 1,4 hektaru v katastrálním území Vír, na němž se nachází i zřícenina hradu Pyšolec,“ sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podnik směnou získá 1,3 hektaru pozemků ve stejném katastrálním území vhodných k lesnímu hospodaření. Potřebný znalecký posudek by měl být hotový koncem tohoto měsíce. Převod pak podnik předloží ke schválení Ministerstvu zemědělství.
Pyšolec patří mezi tři zříceniny hradů v okolí Víru. Další dvě, Zubštejn a Aueršperk, spravuje město Bystřice nad Pernštejnem. Početnost těchto sídel mohla souviset s těžbou stříbra v tomto území, řekl Vladimír Cisár, vedoucí bystřického muzea a zástupce Spolku na ochranu památek Bystřicka. Kousek od Pyšolce se podle něj našla poměrně zachovaná středověká pec, kde se pálilo vápno.
Zmenšeniny Zubštejna a Aueršperku v jejich původní podobě mohou lidé vidět v bystřickém parku miniatur, který představuje památky z povodí Svratky. Model hradu Pyšolec přibude v příštím roce.