Článek
Původně pokojný páteční protest více než půl milionu lidí proti vysokým trestům pro katalánské separatistické politiky přerostl v Barceloně v násilí, při němž demonstranti zapalovali barikády a házeli kameny a zápalné láhve na policisty, kteří proti nim zasáhli obušky, gumovými projektily a poprvé od pondělního začátku nepokojů také slzným plynem a vodním dělem. Po bouřlivé noci se sešla na krizové schůzce katalánská regionální vláda.
Podle španělských úřadů byly potyčky mezi demonstranty a členy bezpečnostních sil hlášeny v pátek kromě Barcelony z dalších katalánských měst Girony, Tarragony a Lleidy. Podle dnešní zprávy ministerstva vnitra jenom v Barceloně bylo zraněno 152 lidí. Mezi zraněnými jsou i policisté, z nichž 17 potřebovalo ošetření v nemocnici.
Maskovaní mladíci zablokovali v Barceloně široký bulvár vedoucí blízko policejního ústředí, zapálili velké popelnice a házeli kameny, plechovky a láhve na řady policejních těžkooděnců. Vyplenili také místní pobočku banky Santander. V centru města byl ještě ráno cítit kouř a zaměstnanci dokončovali úklid.
O situaci v Barceloně jednal na krizové schůzce katalánský premiér Quim Torra s ministrem vnitra Miquelem Buchou a dalšími členy kabinetu. Torra prohlásil, že podobné násilí „v Katalánsku nikdy dříve neexistovalo“. Později pak řekl před novináři, že je třeba, aby k jednacímu stolu sedl také předseda španělské vlády Pedro Sánchez. „Násilí nikdy nebylo a nebude náš způsob. V Barceloně, v Tarragoně ani v Lleidě nebo Gironě,“ řekl.
Torra je příznivcem nezávislosti Katalánska a tento týden prohlásil, že by Katalánci měli o nezávislosti na Španělsku znovu hlasovat do dvou let. Dnes k tomu řekl, že je třeba respektovat vůli lidí. „Půjdeme tak daleko, jak si Katalánci budou přát,“ dodal.
„Pan Torra musí násilí důrazně odsoudit, což dosud neučinil,“ vzkázal Sánchez katalánskému premiérovi, jenž by podle něj měl stavět mosty mezi Katalánci, kteří si odtržení regionu nepřejí.
„Španělská vláda opakuje, že problémem Katalánska není nezávislost, která nenastane, protože je protiprávní a většina Katalánců si ji nepřeje, nýbrž vzájemné soužití,“ dodal premiér Sánchez ve vyjádření.
Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělský nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka, do níž se v pátek zapojily velké skupiny zaměstnanců. Do katalánské metropole rovněž dorazilo v pátek odpoledne několik pochodů z jiných měst a v ulicích bylo podle policie k večeru na 525 000 lidí, organizátoři podle španělského tisku uvádějí, že v ulicích bylo tři čtvrtě milionu lidí.
Zavřená dálnice
Úřadující španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že od zahájení protestů bylo zadrženo 128 lidí. Zraněno bylo podle regionálních a centrálních úřadů od pondělka asi 400 lidí, polovina z nich policistů. Podle dnešních zpráv bude k výslechu předvedeno 83 lidí. Grande-Marlaska odmítá tvrzení, že policie zasahovala příliš tvrdě. Muži zákona mají podle něj situaci pod kontrolou.
Protesty narušily i dopravu a v pátek bylo uzavřeno několik hlavních silničních tahů. Ještě dnes zůstala uzavřená dálnice vedoucí do Francie.