Článek
Ke končícímu školnímu roku neodmyslitelně patří školní výlety, pobyty a oslavy studijních úspěchů. Právě podobné akce ale dělají vrásky španělským úřadům, které aktuálně evidují několik stovek studentů, u nichž se nákaza covidem-19 prokázala po návratu z oblíbené letní destinace. Právě jeden z Baleárských ostrovů, Mallorca, má být zdrojem nákazy u studentů z nejméně sedmi regionů Španělska.
Zatím nejvíce nakažených studentů po návratu z Mallorcy, kam mladí lidé zamířili po absolvování zkoušek potřebných k přijetí na univerzitu, hlásí Madrid. Španělská metropole dosud zaznamenala 320 případů nákazy ve spojitosti s pobyty studentů na Mallorce, další dva tisíce mladých lidí pak zamířily do karantény, informuje deník El País. Ministerstvo zdravotnictví Baleárských ostrovů uvedlo, že případy nákazy se týkají studentů, kteří na ostrov přicestovali mezi 18. a 20. červnem, píše server Majorca Daily Bulletin.
Desítky případů pak hlásí dalších šest španělských autonomních oblastí. Zatím 67 případů nákazy eviduje Valencie, 50 Galicie, 49 Baskicko, 20 Murcia, 12 Castilla La Mancha a 10 Aragón. Jihošpanělská Andalusie zatím neeviduje žádný případ nákazy, v izolaci je ale v regionu aktuálně 476 studentů, kteří se vrátili z Mallorcy.
Studenti ze všech koutů Španělska měli na ostrově ve Středozemním moři pobývat celkem v osmi hotelech. Podle madridských úřadů se pak mladí lidé účastnili „poměrně intenzivního programu včetně oslav“. Mezi aktivitami se pak podle úřadů objevil například reggaetonový koncert v býčí aréně Plaça de toros de Palma nebo večírky na lodi.
V reakci na prudký nárůst počtu případů nákazy v souvislosti s návštěvami Mallorcy rozhodl španělský krizový štáb vydat doporučení, aby se na konci roku žádné školní pobyty a podobné akce nekonaly na Mallorce, potažmo na Baleárských ostrovech. Oblast ministerstvo zdravotnictví označilo za region s „vysokým rizikem přenosu nákazy“.
Úřady na Baleárských ostrovech už podle deníku El País určily oblasti, kde se mohl covid-19 šířit. Za prudkým nárůstem počtu případů podle úřadů stojí cestovní kanceláře z pevninského Španělska, které dostatečně nekontrolovaly dodržování opatření nebo své klienty dostatečné neinformovaly. „Toto jednání už nesmí být nadále tolerováno,“ řekl deníku místní ministr cestovního ruchu Iago Negueruela.
Regionální vláda už podle svého vyjádření požádala o prošetření a plánuje proti cestovním kancelářím podniknout právní kroky. Hned několik studentů madridských škol, kteří se na ostrově nakazili covidem-19, pak podle místních úřadů přiznalo, že během pobytu došlo opakovaně k porušování protiepidemických opatření. Například pravidla týkající se zakrývání dýchacích cest mladí lidé ignorovali, uvedla vedoucí madridského odboru zdravotnictví Elena Andradasová.
Noční kluby na Baleárských ostrovech byly v době studentských pobytů zavřené, návštěvníky znovu přivítaly až tento víkend. Během června ale například bary nebo hudební kluby mohly mít otevřeno až do druhé hodiny ranní, nadále byl ale zakázán tanec, a to ve venkovních i vnitřních prostorech.
Kvůli posledním událostem španělská vláda zpřísnila pravidla týkající se cest na Mallorcu. Nově se bude za blízký kontakt, tedy osobu, která musí po návratu do Španělska absolvovat desetidenní karanténu a test, považovat každý účastník studentských oslav konce školního roku na středomořském ostrově.
Pokud studentům vracejícím se na území pevninského Španělska vyjde test negativně, bude jim doporučeno absolvovat v dalších 24 až 48 hodinách další. Ministerstvo zdravotnictví také zvažuje hromadné testování studentů pobývajících na Mallorce.
„Toto ohnisko nových případů je možné označit za takzvaného superšiřitele. Jde o uzavřené prostory se spoustou lidí, kteří jsou v těsné blízkosti,“ varuje epidemiolog z barcelonské fakultní nemocnice Clínic Toni Trill. Trasování možných kontaktů bude v této situaci podle něj velice obtížné. „Je takřka nemožné zjistit, kdo byl s nakaženými v kontaktu kromě skupiny jejich přátel,“ řekl deníku El País Trill.
Sedmidenní průměr počtu nových případů nákazy ve Španělsku od začátku května nadále klesá, zprávy o šíření nákazy mezi studenty tak v zemi vyvolaly obavy z možného zhoršení situace. Španělsko v sobotu dokonce kvůli příznivé situaci zrušilo nařízení požadující zakrývání dýchacích cest ve venkovních prostorech.
Zemi Pyrenejského poloostrova se také daří zrychlovat tempo očkování. Plně naočkovaný už je více než každý třetí obyvatel 47milionového státu. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 pak zdravotníci aplikovali více než polovině španělské populace, uvádí server World in Data.