Článek
Spojené státy provedly v roce 2016 při operacích proti teroristům 53 útoků s pomocí bezpilotních letounů. Zemřelo při nich nejméně 431 tzv. nepřátelských bojovníků a jeden civilista. Taková čísla zmiňuje zpráva amerických tajných služeb zveřejněná jen necelý den před pátečním odchodem prezidenta Baracka Obamy z Bílého domu.
Podle odhadů nevládních organizací citovaných serverem USA Today nařídil Obama za svá dvě funkční období provést 526 útoků s pomocí dronů.
#BREAKING Drone strikes killed one civilian in 2016, Obama administration says https://t.co/RoELwAiVrV
— USA TODAY (@USATODAY) January 20, 2017
Za loňský rok si podle zprávy zpravodajských služeb bezpilotní útoky vyžádaly jednu civilní oběť.
Zpráva šéfa amerických rozvědek Jamese Clappera ale mapuje osm let Obamy v úřadu. Za tu dobu mělo při amerických bezpilotních útocích zemřít 64 až 117 civilistů. Konkrétně v Pákistánu, Jemenu, Somálsku a Libyi.
Zpráva ale vyvolala ostrou kritiku nevládních organizací. Podle nich je toto číslo neúplné a „výrazně podhodnocené”, uvedl britský deník The Independent.
Údaje navíc nezahrnují počty zabitých v Sýrii, Iráku či Afghánistánu.
„Účinná strategie"
Obamova administrativa využívala bezpilotní letouny v boji s terorismem výrazně víc, než tomu bylo za jeho předchůdce George W. Bushe. Nevládní organizace odhadují, že počet byl zhruba desetkrát vyšší.
Čtyřiačtyřicátý prezident USA považoval cílené útoky na vůdce teroristů s pomocí dronů za účinnější v porovnání s rozsáhlými vojenskými operacemi, jako byly ty v Iráku nebo Afghánistánu.
Podle tajných služeb bylo v rámci 526 útoků dronů zabito od ledna 2009 do prosince 2016 mezi 2803 a 3022 nepřátelských bojovníků.
Civilních obětí až šestkrát víc
Odhady novinářů a nevládních organizací ale zmiňují jiná čísla. Server The Bureau of Investigative Journalism uvádí na základě uniklých vládních a soudních dokumentů počet 380 až 801 zabitých civilistů do konce roku 2015.
Kritice ohledně bezpilotních útoků čelil dnes už bývalý americký prezident opakovaně i v minulosti. Ve svém lednovém projevu ji uznal jako oprávněnou, ale podotkl, že například při strategii vojenské invaze je riziko civilních obětí mnohem vyšší.
Obamův nástupce Donald Trump chce dle svých slov v první řadě „odstranit teroristy” a očekává se, že v politice bezpilotních útoků bude pokračovat.