Článek
Novinka má pomoci O2 ve spolupráci s Cetinem nabrat zkušenosti pro plánované spuštění 5G sítí. „Nazýváme to 5G like experience, čili takové jako 5G. Složením kapacitních vrstev dosahujeme rychlostí stovek megabit za sekundu a tím se přibližujeme tomu, co v budoucnu přinesou 5G sítě,“ vysvětlil ředitel technologické divize O2 Jan Hruška.
Zrychlení mobilního internetu v Kolíně zajišťuje osm základnových stanic (BTS) vylepšených o moderní antény od Huawei a Nokie.
Technologie umožňuje datové přenosy s teoretickými rychlostmi až 1 gigabit za sekundu. Z reálného měření na kolínském Karlově náměstí vzešla hodnota 424 megabit za sekundu, normální 4G LTE signál tam má přitom 55 megabit za sekundu.
Jedná se tedy přibližně o desetinásobně rychlejší mobilní internet, než jaký poskytuje běžná síť 4G LTE, kterou operátoři pokrývají zbytek Česka. Na druhou stranu má ale takto šířený signál stále dlouhou odezvu. Opravdová 5G síť má přitom vedle vysoké rychlosti i nízkou latenci, což umožňuje například, aby mezi sebou rychle komunikovala zařízení v síti, například autonomní vozy.
Zkušební provoz 5G sítě ukázal už Vodafone během loňského léta v Karlových Varech. Šlo ale pouze o časově omezenou akci, i když naměřené rychlosti okolo 1,8 Gbit/s byly vyšší než u současného pilotního provozu O2 v Kolíně.
Aby si klienti O2 mohli rychlý internet užít, potřebují k tomu telefon, který podporuje 4G Cat 16. To starší modely zpravidla neumí, zároveň je ale na trhu už (narozdíl od 5G telefonů) celkem dost přístrojů, které to dovedou.
A kdy se mohou těšit zákazníci na skutečné komerční 5G sítě? Nejprve musí operátoři vydražit frekvenční spektra v aukci, která začne v druhé polovině letošního roku. V polovině příštího roku má být pásmo uvolněno a bude záležet na operátorech, jak stihnou vybudovat infrastrukturu. „Podle mne to bude nejdříve tak v roce 2023,“ dodává manažer O2 Hruška.