Článek
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář se po dohodě s rodinou prezidenta Miloše Zemana chce začátkem příštího týdne veřejně vyjádřit k informacím o událostech kolem prezidenta, které se v posledních dnech šíří v médiích. Sdělil to ČTK.
V uplynulých několika dnech Mynář směrem k novinářům mlčel. Byl přitom jedním z hlavních aktérů událostí. Tou poslední byla kauza, kdy k prezidentovi bez vědomí jeho ošetřujícího lékaře přivedl končícího předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO).
Ústřední vojenská nemocnice se proti tomu ostře ohradila a bude tuto „nežádoucí událost“, jak uvedla v tiskové zprávě mluvčí ÚVN Jitka Zinke, prošetřovat. Mynář se k tomu zatím nevyjádřil.
Pochybnosti panují i kolem pravosti podpisu Miloše Zemana na dokumentu, kterým prezident na 8. listopadu svolává ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. I při něm měl být přítomen Mynář.
„Říkal: Přímo před tebou to podepisuji, abys neměl nejmenší pochyby, že jde o skutečnou vůli pana prezidenta,“ reagoval na to v pátek Vondráček. Prezidentův podpis i přesto prověří Národní centrála proti organizovanému zločinu, a to na základě trestního oznámení, jehož autor se domnívá, že „listina nebyla podepsána prezidentem republiky, nýbrž osobou, která si uzurpuje jeho autoritu a za prezidenta republiky se vydává“.
Vondráčkova návštěva u Zemana vyvolala obecně řadu pochybností i proto, že se její jednotliví aktéři vyjadřovali chvílemi protichůdně.
„Pozval mě sám pan prezident prostřednictvím pana kancléře a já byl přesvědčený o tom, že je vše řádně zkonzultováno s nemocnicí i ošetřujícím lékařem. U vstupu mě vyzvedla Ochranná služba Policie ČR a zavedla mě až do pokoje pana prezidenta, přičemž Miloš Zeman mě hned zdravil a zval dál,“ napsal Vondráček v oficiálním prohlášení na stránkách Poslanecké sněmovny.
Na to však hned reagovalo tiskové oddělení policie, které uvedlo následující: „Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě.“
Nemocnice zároveň ve svém prohlášení uvedla, že nemůže potvrdit průběh schůzky. Tedy to, že Zeman s Vondráčkem opravdu jednal a že mu nějaký dokument podepsal. U setkání totiž nikdo z personálu nebyl.
Kancléř Mynář na dotazy novinářů ke všem těmto kauzám nereagoval. To chce napravit v avizovaném veřejném vystoupení na počátku příštího týdne.
Konkrétně na tyto kauzy nereagoval ani mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ten jenom vnesl další pochybnosti do veřejného prostoru prohlášením, že prezident si v úterý na jednotce intenzivní péče pochutnal na meruňkových buchtách a na středu si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší. Což jako stravu vhodnou pro pacienta na JIP mnozí zpochybnili.
Článek 66 je určen pro situaci, kdy je prezident v kómatu nebo unesen.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 15, 2021
Pokud by byl hrubě zneužit proti člověku, který normálně komunikuje a myslí, prezident se fakticky stane státním vězněm.
Absolutně izolován od všech, vydán na milost a nemilost uchvatitelům Hradu.
Aktivnější na sociálních sítích začal mluvčí Ovčáček být až po pátečním vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který oznámil, že poté, co od Mynáře nedostal požadovanou zprávu o tom, že Zeman je schopen vykonávat svůj úřad, se se stejnou prosbou obrátil přímo na ÚVN.
Ovčáček na Twitteru Vystrčila a ostatní pouze zkritizoval. Jedinou informací, kterou o Zemanovi zveřejnil, tak bylo, že si prezident do nemocnice vyžádal knihu o Winstonu Churchillovi.