Článek
Nevybavení jedinou střelnou zbraní bránili čínští a indičtí vojáci spornou hranici v oblasti jezera Pangong Tso v západním Himálaji. Potyčky mezi vojáky tak probíhaly za použití po domácku vyrobených zbraní odpovídajících výbavě středověkého válečníka. Značné škody na životech ale zvládli vojáci napáchat i v krvavých bitkách holýma rukama.
Poprvé po měsících se na veřejnost dostalo video z června minulého roku, kdy rukou indických vojáků měli zemřít čtyři členové Čínské lidově osvobozenecké armády. Záběry v pátek publikovala přímo Čína a jejich záměr byl zjevný – státní sdělovací prostředky zpropagovaly oddanost a obětavost čínských vojáků a označily je za hrdiny. Za viníka a toho, kdo porušil hraniční dohodu, označily Indii.
Tresty si po zveřejnění videa vysloužilo i několik civilistů. Čínské úřady zadržely nejméně šestici lidí, která se provinila nevhodnými poznámkami o mrtvých vojácích. Čínský zákon přijatý před třemi lety totiž zakazuje jakékoli činy ponižující tyto „hrdiny a mučedníky“. Zákon je však všeobecně považován za prostředek k umlčení lidí za zpochybňování oficiálního příběhu.
Mezi zatčenými je například uživatel sociální sítě Weibo jménem Čchiou. Podle něj „jsou čtyři mrtví důkazem, že záchranné úsilí selhalo a takto zemřelých musí být mnohem více.“ Poznámky, které uživatel se 2,4 milionu sledujících veřejně napsal, byly ohodnoceny jako „zkreslující fakta pomlouvající pět vojáků, kteří bránili čínské hranice, a vedoucí k vážně negativním sociálním dopadům“. Ke svému prohřešku se muž dle policejních zápisů přiznal.
Území nikoho a všech
Linie aktuální kontroly je de facto hranice mezi Indií a Čínskou lidovou republikou. Odděluje území, které je pod čínskou kontrolou, od území pod indickou kontrolou v těch místech, ve kterých neexistuje oboustranně uznaná hranice. Přesné umístění linie, zejména v západní části Ladáku, je podle obou velmocí sporné.
Stahování vojsk
V neděli také Čína a Indie dokončily stažení svých vojáků od sporné hranice. Země podle agentury AP měly zahájit odsun svých vojáků už začátkem února. Podle Dillí a Pekingu je stažení jednotek „krokem vpřed, který vytváří příznivý předpoklad pro řešení dalších sporů ohledně hranice“. Vojáci ale dál zůstávají rozmístění na dalších úsecích 3500 kilometrů dlouhé hranice, jež vede z horského regionu Ladákh na severozápadě Indie až do indického státu Arunáčalpradéš na severovýchodě.
Armády obou zemí se zároveň mají snažit pokračovat v komunikaci, aby na sporném území došlo k stabilizaci situace. Indický ministr obrany Rádžnát Singh na začátku stahování řekl poslancům, že dohody o ledovcovém jezeru Pangong Tso, které se nachází v nadmořské výšce 4270 metrů, bylo dosaženo po několika kolech jednání mezi armádními veliteli a diplomaty obou jaderných velmocí. „Naše rozhovory s Čínou vedly k dohodě o stažení od severních a jižních břehů jezera.“
Four Chinese soldiers, who were sacrificed in last June's border conflict, were posthumously awarded honorary titles and first-class merit citations, Central Military Commission announced Friday. A colonel, who led them and seriously injured, was conferred with honorary title. pic.twitter.com/Io9Wk3pXaU
— People's Daily, China (@PDChina) February 19, 2021
Napjatá situace na sporné čínsko-indické hranici trvá od loňského května. Během jedné z potyček v polovině června došlo k úmrtí 20 indických vojáků, a jednalo se tak o první smrtelný incident na společné hranici od roku 1975. Čína až nyní uvedla, že během loňského střetu přišli o život i čtyři čínští vojáci, píše BBC. Obě strany následně k hranici vyslaly desetitisícové posily podporované dělostřelectvem, tanky a stíhačkami. Na některých místech se vojáci ocitli jen několik metrů od sebe.
Potyčku od počátku provází i bizarní situace. V srpnu minulého roku, poté, co se obě strany dohodly, že napětí už dále stupňovat nebudou, obletěla svět fotografie zbraní, kterými měli Číňané pobít několik indických vojáků.
BBC: Galwan Valley: Image appears to show nail-studded rods used in India-China brawl
— Tom Grundy (@tomgrundy) June 18, 2020
https://t.co/tZ8orNJySX pic.twitter.com/avewcEnjFF
Nástroj, který je na ní zachycen, napovídá příčině rozsahu zranění i bez použití střelných nástrojů – zbraň připomínala ty využívané v období husitských válek. Indická média použití nástrojů s hřebíky odsoudila jako „barbarství“, ani jedna strana se ke středověkým metodám ale nevyjádřila oficiálně.