Článek
Náklady na vybudování objektu a financování programů ve středisku činí přibližně 13 milionů korun. „Učebna Lesní dílna je rozdělena do dvou částí. V první budou účastníci na sedmi plně vybavených pracovních stolech vyrábět jednoduché výrobky z přírodních materiálů. Druhá část je určena pro prožitkovou výuku nebo práci s interaktivní tabulí. Součástí učebny je venkovní terasa, která bude jistě oblíbeným místem pro realizaci programů. Pohled odsud na Studenou Vltavu pak přímo vybízí účastníky vyrazit do šumavské přírody,“ uvedla vedoucí středisek environmentální výchovy Správy NP Šumava Martina Kučerová.
Lesní dílna bude otevřena celoročně. Jednou z jejích cílových skupin budou školy, ale podle Kučerové projekt počítá i s tím, že středisko využijí i turisté nebo obyvatelé ze Šumavy. „Naším cílem je, aby se tato učebna stala prostorem pro setkávání místních lidí,“ řekla.
Náklady na projekt pokryl z 85 procent Evropský fond pro regionální rozvoj. Šumavský národní park, který vznikl před 30 lety, za dobu své existence vytvořil několik environmentálních středisek. Nachází se například ve Vimperku na Prachaticku nebo v Kašperských Horách a Horské Kvildě na Klatovsku.
„Máme několik učeben, pobytová zařízení, venkovní areály a samozřejmě také plně kvalifikovaný personál, který ekologickou výchovu realizuje na velmi vysoké úrovni. Snahou šumavského národního parku a národního parku Bavorský les je zajímavou a zábavnou formou nejen předávat informace, ale hlavně u dětí budovat pozitivní vztah k přírodě. V nové učebně Lesní dílny, kde zájemci vedle teoretických znalostí získají i ty manuální, bude možné zvýšit povědomí o společném přírodním a kulturním dědictví, které je potřeba trvale uchovávat především pro budoucí generace,“ uvedl ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený.